102 bin kişi sokağa çıkmadan konut satın aldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

102 bin kişi sokağa çıkmadan konut satın aldı

Web-Tapu sistemi
Web-Tapu sistemi

Salgın günlerinde konut satışları Web-Tapu sistemi üzerinden yürütülüyor.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması konusunda uyarılar yapılıyor. Salgın günlerinde birçok işlem olduğu gibi konut alım-satımları da online ortamda yürütülüyor. Bu dönemde Web-Tapu sisteminden konut satışları ise 102 bin seviyesine geldi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, 18 Mart günü aldığı kararla Tapu Müdürlüklerindeki işlemleri koronavirüs tedbirleri kapsamında online ortama taşıdı. Bu noktada daha önceden hayata geçirilen Web-Tapu sisteminin önemi ortaya çıktı. Bu sistemde konut alım ve satımının dışında birçok tapu işlemi de yapılıyor.

EN FAZLA SATIŞ İSTANBUL’DA

Söz konusu bir aylık süreçte Web-Tapu sistemi üzerinden 102 bin 560 adet konut satışı yapıldı. Bu satışlar içerisinde en fazla satışın İstanbul’da yapıldığı görüldü. Megakent İstanbul’da bu dönemde 12 bin 989 adet konut satıldı.
Web-Tapu sistemi üzerinden yapılan konut satışlarında ikinci sırada 8 bin 892 konut satışıyla Ankara yer alırken 5 bin 407 konut satışıyla İzmir üçüncü sırada yer aldı.

İzmir’i, 3 bin 918 konut satışıyla Antalya ve 3 bin 559 konut satışıyla Bursa takip etti. Online konut satışının bu dönemde yoğun olduğu diğer illere bakıldığında Konya, Gaziantep, Mersin, Adana, Kocaeli öne çıktı.

TOPLAM 351 BİN TAPU İŞLEMİ

Bir aylık salgın sürecinde Web-Tapu sistemi üzerinden 351 bin 652 tapu işleminin yapıldığı öğrenildi. Bu işlemler arasında 43 bin 487 vatandaş tapu üzerindeki ipoteğini kaldırdı. Öte yandan 29 bin 558 kişi bankalardan kredi alarak Web-Tapu üzerinden konut sahibi oldu. 31 bin 133 kişi ise bu sistem üzerinden kredi için bankalara konutunu teminat gösterdi.