11 mayıs günü açılan AVM'lerin 3 günlük ziyaretçi Raporu açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

11 mayıs günü açılan AVM’lerin 3 günlük ziyaretçi Raporu açıklandı

Koronavirüsün yayılımını önlemek için tedbir amacıyla 20 martta kapanan AVM’ler, Sağlık Bakanının salgının kontrol altına alındığını açıklamasının ardından normalleşme sürecinin başlatılması kapsamında kademeli olarak sıkı kontroller altında yeniden açılmaya başladılar.

11 mayıs pazartesi günü itibarıyla Türkiye genelinde 420 AVM kapılarını ziyaretçilere açarken geriye kalan 16 AVM ise 1 hazirandan itibaren ziyaretçi kabulüne başlayacaklarını duyurdular.

AVM’ler içinde mağazaları olan markalar ise henüz tam olarak açılış yapmadılar. Mağazaların yüzde 40’ının açıldığını belirten Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, normal zamanlarda Türkiye’deki AVM’leri günde ortalama 6.6 milyon kişinin ziyaret ettiğini hatırlatarak yeniden faaliyete geçen alışveriş merkezlerini ilk gün olan 11 mayısta 1 milyon 226 bin, ikinci gün olan 12 mayısta 1 milyon 100 bin ve üçüncü gün olan 13 mayısta da 1 milyon 180 bin olmak üzere üç günde toplam 3 milyon 506 bin kişinin ziyaret etiğini söyledi.