15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde "Türkiye Aşkına" ile Tüm Türkiye birlikte.. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde “Türkiye Aşkına” ile Tüm Türkiye birlikte..

Millet iradesini hiçe sayan cuntacıların girişimi, sokaklara dökülen halk tarafından tarihin çöplüğüne gömüldü.

O gün şehit ve gazi olan kahramanların anısı ise yaşatılmaya devam ediyor.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde “Türkiye Aşkına” temasıyla Türkiye genelinde ve yurt dışında binlerce anma etkinliği düzenleniyor.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Saraçhane Meydanı’nda gerçekleşecek etkinliklere katılacak ve millete seslenecek.
Etkinliğe MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılacak.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 6’ncı yıl dönümünde “Türkiye Aşkına” temasıyla ülke genelinde ve yurt dışında geniş çerçeveli anma etkinlikleri düzenleniyor.

Etkinliklerde, 15 Temmuz destanının Türk milletinin güçlü iradesinin yanı sıra vatan ve millet aşkı ile yazıldığı vurgulanıyor. Yurt dışında yapılacak anma etkinliklerinde de 15 Temmuz’da kazanılan demokrasi zaferine, Türkiye demokrasisinin gücüne ve hain FETÖ’nün dünya demokrasileri için oluşturduğu tehlikeye dikkat çekiliyor.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ihanetine karşı 15 Temmuz 2016 gecesi, tarihte eşine az rastlanan bir direniş örneği sergileyen aziz millet, ülkenin istiklaline ve istikbaline bir kez daha sahip çıktı. Hain darbe girişiminin 6. yıl dönümünde İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen anma programı saat 17.30 itibarıyla başladı. Fatih Anıtı’nın bulunduğu parkın çevresi demir bariyerlerle çevrildi. Güvenlik önlemlerinin alındığı alana girişler için arama noktası oluşturuldu.Etkinliği takip edecek basın mensuplarının canlı yayınlarını yapabilmeleri için de ayrı bir alan oluşturuldu.


CUMHURBAŞKANI MİLLETİ DAVET ETTİ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün sosyal medya hesabından bütün vatandaşları, İstanbul Saraçhane Meydanı’nda düzenlenecek 15 Temmuz programına davet etti.Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Darbe girişiminden büyük bir destana tebdil ettiğimiz, vatanımıza uzanan habis elleri boşa çıkardığımız 15 Temmuz’un yıl dönümünde İstanbul Saraçhane Meydanı’nda olacağız. Şanlı mücadelemizi ve aziz şehitlerimizi yad edeceğimiz buluşmamıza tüm vatandaşlarımı davet ediyorum.” ifadesini kullandı.


CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI


Öte yandan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 15 Temmuz Anıtında anma töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile darbe girişiminde FETÖ’cülerin başından vurarak yaraladığı Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele eski Daire Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan’ın da aralarında bulunduğu 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları katıldı. Oktay, şehit yakınları ve gazilerle birlikte 15 Temmuz Anıtı’na yürüdü. Oktay, anıta çiçek bıraktı, şehitler için dua edildi. Daha sonra Beştepe Millet Camiinde ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anma Programı’ gerçekleştirildi.

TBMM’DE ŞENTOP KONUŞTU


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle TBMM’deki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, siyasi partilerin temsilcileri, 15 Temmuz gazileri ve şehit yakınları katıldı. Fuat Oktay ve Mustafa Şentop, anıta çelenk bıraktıktan sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti.
Mustafa Şentop, 15 Temmuz darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Böyle anlamlı bir günde, hain darbe teşebbüsünün hedefi olmuş bu gazi mekanda toplanma maksadımız, bir matemi diri tutmak, gidenlerin ardından ağıt yakmak değildir. İnanıyor ve biliyoruz ki, kelamı, ezanı, vatanı korumak için; insanlığın ufkunda bir umut ışığı, bir kurtuluş müjdesi olarak parlayan Türkiye uğruna şehadete yükselen vatan evlatlarının asli makamı, her faninin gıpta edeceği ölçüde yücedir, muazzezdir. Bizim bugün burada bir araya gelişimiz, 6 yıl önce yaşanan ihaneti bozguna uğratan direniş şuurunun ve iradesinin gün geçtikçe güçlendiğini ortaya koymak; millet ve devlet olarak yegane kurtuluşun o şuur ve iradede olduğunu bir kere daha ilan etmektir” dedi.

haber kaynak: gazetevatan.com

Denizli Oto Ekspertiz