15 Türk denizci kurtarıldı, 6 gemici Abuja Büyükelçiliğine getirildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

15 Türk denizci kurtarıldı, 6 gemici Abuja Büyükelçiliğine getirildi

15 Türk denizci kurtarıldı, 6 gemici Abuja Büyükelçiliğine getirildi

Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren, 6 Türk denizcinin büyükelçiliğe getirildiğini, sağlık durumlarının iyi olduğunu ve aileleriyle görüştüklerini söyledi.

Nijerya‘da serbest bırakılan 15 Türk gemicinin 6’sı Nijerya güvenlik güçlerinin kontrolünde başkent Abuja’ya ulaştırılarak, Türkiye’nin Abuja Büyükelçiliğine getirildi.

“9 denizciyle de gün içinde buluşacağız”

Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Melih Ulueren TRT Haber’de gemicilerle ilgili son durumu anlattı:

“Sağlık durumları gayet iyi, aileleriyle telefonda görüştüler. Bakanlık ve MİT’in çalışmaları sayesinde vatandaşlarımızla iki hafta sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dileğimiz önlemlerin alınması, güvenliğin artırılması. En yakın zamanda Türkiye’ye dönecekler. Diğer 9 denizciyle de gün içinde buluşacağız. Türkiye’ye gelmeleri, Nijerya makamlarının iznine göre değişecek.”

“En yakın zamanda ülkemize döneceğiz”

Serbest bırakılanlardan Mesut Meral, sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade ederek, “Her şey yolunda, Türkiye’deki ailelere şunu söyleyebilirim, kesinlikle üzülmesinler, en yakın zamanda ülkemize döneceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Liberya bayraklı “Mozart” isimli gemi, 23 Ocak’ta Nijerya’nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramış, gemideki 19 kişilik mürettebattan 15’i kaçırılmış, Azerbaycan uyruklu 1 kişi öldürülmüştü.

Gemi, 3 mürettebatla Gabon’un Port-Gentil Limanı’na hareket etmiş, baskından kurtulan 3 Türk denizci ise 30 Ocak’ta Türkiye’ye getirilmişti.

Dün de Almanya Hamburg merkezli yürütülen operasyonlarla 15 Türk denizci kurtarılmıştı.

15 Türk denizci kurtarıldı, 6 gemici Abuja Büyükelçiliğine getirildi
Denizli Oto Ekspertiz