2011'de depremin vurduğu Van'da Bakanlık tarafından çalışmalar yürütüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

2011’de depremin vurduğu Van’da Bakanlık tarafından çalışmalar yürütüldü.

depremin vurduğu Van
depremin vurduğu Van

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kişisel sosyal medya hesabından Van depreminin 9’uncu yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

2011 yılında Van’da meydana gelen depremin ardından 9 yıl geçtiğini, depremde kaybedilen canların yüreklerde bıraktığı yaranın halen kapanmadığını ifade eden Bakan Kurum, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi.

Depremden sonra Van’da Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları hatırlatan Bakan Kurum, Van’ı yeniden imar ettiklerini ve vatandaşları sıcak yuvalarına kavuşturduklarının altını çizerek, “Depremin üzerinden geçen süreçte yaklaşık 26 bin konutu tamamlayarak depremzede vatandaşlarımıza teslim ettik” diye konuştu.

NÜFUSUN YÜZDE 71’İ RİSKLİ ALANLARDA

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğundan bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülke topraklarının yüzde 66’sının deprem riski altında olduğuna ve nüfusun yüzde 71’inin bu alanlarda yaşadığın dile getirdi.

Bakanlığın kentsel dönüşüme bakışından bahseden Bakan Kurum, “Biz kentsel dönüşüm çalışmalarımızı, ‘deprem dönüşümü’ olarak değerlendiriyor, ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ diyerek tüm çalışmalarımızı bu hassasiyetle ele alıyoruz. 2012’den bu yana TOKİ Başkanlığımızla 1 milyon 384 bin konut inşa ederek 5 milyon vatandaşımızı güvenli yuvalarına kavuşturduk. Yapı denetim sistemiyle 23 milyon vatandaşımızın güvenli konutlarda oturmasını sağladık” şeklinde konuştu.

Sosyal konut çalışmalarının da 81 ilde sürdüğünü belirten Bakan Kurum, “Dar gelirli vatandaşlarımızı toplam 150 bin konutluk projelerimiz ile kira öder gibi ev sahibi yapıyoruz. Şehirlerimizi afetlere hazır hale getirmek, doğal ve tarihi güzellikleriyle vatandaşlarımızın huzur bulacağı yaşam alanları oluşturmak için durmadan çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz