2019-2020 dönemi Karneleri nasıl alınacak? Karneler elektronik ortamda erişime açılacak! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

2019-2020 dönemi Karneleri nasıl alınacak? Karneler elektronik ortamda erişime açılacak!

Bu yıl liselerde de ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek

Karneler elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde de ikinci dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek.Liselerde “teşekkür”, “takdir”, “onur” ve “üstün başarı” belgeleri ile diplomalar öğrenciler tarafından teslim alınabilecek. Covid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde 22 Haziran’dan itibaren diploma ve belgeler öğrencilere teslim edilmeye başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ilkokul  ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde ise ikinci  dönem için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek. 

Bakan Ziya Selçuk imzasıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu  işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi. Genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt  dışı öğrencilerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara açıklık getirildi. Buna göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi yeni tip  koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan  eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler  öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak  yapılacak.

Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan  denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının  bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak  üzere bütün derslerden başarılı sayılacak. Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri  bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan  geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın  doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın  sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak,  22-30 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Meslek liselilere staj bitirme sınavı   

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören  12’nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını  yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj  bitirme sınavına alınacağı da bildirildi.  

Karneler nasıl olacak?  

MEB, ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin  ve öğrencilerin erişimine açılacağını açıklamıştı. Liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem  puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle  liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne  düzenlenmeyecek.   Ancak “teşekkür”, “takdir”, “onur” ve “üstün” başarı belgeleri ile  diplomalar düzenlenecek.Kovid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul  müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate  alınarak 22 Haziran’dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir,  teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.