2020 Erken emeklilik imkanından kimler yararlanabilir? Şartlar neler? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

2020 Erken emeklilik imkanından kimler yararlanabilir? Şartlar neler?

Erken emeklilik imkanından kimler yararlanabilir? Şartlar neler?

‘Yıpranma hakkı’ olarak bilinen ancak teknik tabiri ‘fiili hizmet süresi zammı’ olan uygulama, çalışanın daha erken emekli olmasını sağlıyor.

Ülkemizde bazı meslekler için erken emeklilik imkanları var. ‘Yıpranma’ dediğimiz, kanunun ise Fiili Hizmet Süresi Zammı diye tarif ettiği bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi belli oranda geriye çekerek emeklilik imkanı sağlıyor.

SÜRELER FARKLI 

Bu sistem genelde ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlara yönelik bir uygulama. 45 iş dalında belirlenen mesleklerin bir kısmı özel sektör kolları iken, kamu kurumları da bulunuyor. Belli mesleklerde çalışanlar her bir yıl için emekliliklerine 60 ya da 90 gün, kimi mesleklerde ise 180 gün fazladan süre (yıpranma hakkı) kazanıyor. Yıpranma hesabında her meslek için belirlenen süre sınırları da bulunuyor.

Erken emeklilik imkanından kimler yararlanabilir? Şartlar neler?

Bu süre 5 yılı geçemiyor. Yani ne kadar çalışırsanız çalışın, alabileceğiniz ek süre 5 yıldan fazla olamıyor. Bir istisna bulunuyor. O da Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT ve Emniyet mensupları için bu süre 8 yıla kadar çıkıyor. Yaş indiriminden yararlanmak için yeraltındaki işlerde çalışanların bin 800, diğer sigortalıların ise 3 bin 600 gün FHSZ kapsamında çalışmış olmaları gerekiyor. FHSZ kapsamındaki belirtilen işi yapmak gerekiyor. Yani çimento fabrikasında yönetici sekreteri olarak çalışan birisi yıpranmadan yararlanamıyor. 

SAĞLIKÇI 5 YIL KAZANIYOR

 Erken emeklilik imkanı verilen meslek grupları arasına son katılanlardan biri sağlıkçılar.

Sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı, 3 Ağustos 2018’deki çalışmalara uygulanıyor. Çalıştıkları her 360 güne karşılık, 60 gün ilave ediliyor. Sağlık çalışanları yıpranma hakkından 5 yıla kadar yararlanacak. 5 yıl yıpranma hakkı elde edilen sağlık çalışanı 2.5 yıl erken emekli olabilecek. (Takvim)