2020 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısında artış görüldü. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

2020 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısında artış görüldü.

Belediyeler tarafından tüm şartların sağlanması durumunda verilen yapı ruhsatına ilişkin rakamlar belli oldu. 2020 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 1.1 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan rakamlara göre, belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısında bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.1, daire sayısı yüzde 4 artış yaşanırken yüzölçümünün yüzde 11.4 ve değeri yüzde 4 azalış görüldü.

EN FAZLA KONUT

Bu dönemde yapıların toplam yüzölçümü 17.4 milyon metrekare iken bunun 8.8 milyon metrekaresinin konut, 5.4 milyon metrekaresinin konut dışı ve 3.2 milyon metrekaresinin ortak kullanım alanı olduğu belirlendi.

Kullanım amacına göre verilen yapı ruhsatı oranlarına bakıldığında 11.6 milyon metrekare ile en yüksek pay sahibi iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı kullanılan binalar oldu. Binaları 1.2 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

İZİN BELGELERİNDE DÜŞÜŞ

2020 yılının ilk üç ayında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42.6, yüzölçümünde yüzde 41.1, değerinde yüzde 36.6, daire sayısında yüzde 39.3 oranında azalış görüldü. Bu yapıların toplam yüz ölçümü 31 milyon metrekare olarak belirlenirken bunun 17.6 milyon metrekaresini konut, 6.8 milyon metrekaresini konut dışı ve 6.7 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanlarından oluştuğu görüldü.