2021 yılı Plastik poşet ücreti netleşti ! 25 Kuruşa devam. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

2021 yılı Plastik poşet ücreti netleşti ! 25 Kuruşa devam.

2021 yılı Plastik poşet ücreti netleşti ! 25 Kuruşa devam

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca satış noktalarında plastik poşetlerden alınan ücretler yeni yılda da sabit 25 kuruş olarak kalacak. Sıfır atık logosu ve çevreci slogan kullanımı düzenlemesine uygun poşetler, 1 Temmuz 2021’de uygulamaya girecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’da güncelleme yapıldı.

Plastik Poşet Komisyonu toplantısında, 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlükte olan Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’da yapılan güncellemeyle, adet başına vergiler dahil 25 kuruş ödenecek. 

Sadece bakanlığa özel logo ve sloganlar kullanılacak

Güncelleme ile açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için satış noktalarında ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kağıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi.

Ücretli poşetlerin bir yüzeyinde sadece bakanlıkça belirlenen sıfır atık logosu ve çevreci sloganların kullanılması zorunlu olacak.

Yeni kriterleri taşımayan poşetlerin satışı yasaklanacak

Sıfır atık logosu ve çevreci slogan kullanımı düzenlemesine uygun poşetlerin uygulamaya dahil edilmesi için 1 Temmuz 2021’e kadar geçiş süreci öngörüldü.

Bu tarihe kadar halihazırda üretilmiş ve kullanımda olan plastik poşetlerin atık haline gelmeden tüketiminin sağlanmasına imkan tanındı. 1 Ocak 2022 itibarıyla bu kriterleri sağlamayan poşetlerin satışı yasaklandı. 

2021 yılı Plastik poşet ücreti netleşti ! 25 Kuruşa devam
Denizli Oto Ekspertiz