2021 yılında İstanbul'daki depreme hazırlık çalışmaları hızlanacak | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

2021 yılında İstanbul’daki depreme hazırlık çalışmaları hızlanacak

2021 yılında İstanbul'daki depreme hazırlık çalışmaları hızlanacak

Megakent İstanbul’da olası büyük depreme karşı önem taşıyan kentsel dönüşüm çalışmalarının 2021 yılında hız kazanacağı kaydedildi. Şehirde yeni dönüşüm projelerinin 2021 yılı içinde başlayacağı açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, düzenlediği toplantıda görev süresince yaptığı çalışmaları ve gelecek dönem çalışmalarından bahsetti. İmamoğlu, İstanbul’un deprem riski ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MASASI KURULDU

2020 yılı içerisinde kentsel dönüşüm projelerinde bilgi edinme yolunun açılması ve vatandaş katılımının sağlanmasını amaçlayan ‘Kentsel Dönüşüm Masası’nın kurulduğunu hatırlatan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da en büyük tehdit olarak görülen depreme karşı etkin bir koordinasyonla hazırlanması konusunda kapsamlı ve kararlı adımlar atıldığını ifade etti.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

İlçelerde yürütülen çalışmalardan bahseden İmamoğlu, “Dönüşümde 39 ilçeye bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak üzere, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, İmar A.Ş, KİPTAŞ, BİMTAŞ ve İstanbul Planlama Ajansı’nın katılımıyla afet riski odaklı kentsel dönüşüm stratejileri belirliyor. Bu amaçla; İstanbul’da 2000’den önce inşa edilmiş 790 bin binanın hasar tespit çalışmalarına başlandı. Şu ana kadar 20 bin binada çalışmalar bitirildi. Kalan 770 bin binadaki çalışmalar, 2022’nin sonuna kadar bitmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Çatalca, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Esenyurt ve Beylikdüzü ilçelerinde eksik olan mikro bölgeleme çalışmalarının başlatıldığını kaydeden İmamoğlu, “Bayrampaşa, Eyüpsultan, Sultangazi, Şişli, Kağıthane ilçelerinde kentsel dönüşüm projeleri kapsamında hizmet sunan 8 ‘Kentsel Dönüşüm Ofisi’ açıldı. Bugüne kadar, 4 bin 204 hak sahibi ile görüşme yapıldı. Ataşehir Deniz Gezmiş Deprem Parkı ve Zeytinburnu Topkapı Deprem Parkı bitirildi” şeklinde konuştu.

3 SEMTTE YENİ PROJELER BAŞLIYOR

2021 yılında depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm alanında yeni projelerin hızlanacağını belirten İmamoğlu, “3 semtte 3 bin 183 bağımsız bölümden oluşan 3 projenin idari, mali ve hukuki sorunları çözüldü, durmuş inşaatları başlatıldı. 2 semtte 2 bin 607 bağımsız bölümden oluşan 2 kentsel dönüşüm projesi tamamlandı ve hak sahiplerine teslim edildi. 3 semtte bin 425 bağımsız bölümden oluşan kentsel dönüşüm projesine ise 2021’de başlanacak” ifadelerini kullandı.

2021 yılında İstanbul'daki depreme hazırlık çalışmaları hızlanacak
Denizli Oto Ekspertiz