2021 Yılın'da PMYO Lise Mezunu 2500 Polis Alacak! TYT Puanı ve Şartlarlar nedir | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

2021 Yılın’da PMYO Lise Mezunu 2500 Polis Alacak! TYT Puanı ve Şartlarlar nedir

2021 yılı 2500 Polis Alımı Yapılacak. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yürütülen Polis alımı için 2020 yılında alım yapılmadı.

Bildiğiniz üzere 2020 yılında YKS sonuçlarının ardından yayımlanması gereken ilan yayımlandı. Alımlar 2021 yılına kaldı. Peki 2021 yılı PMYO Polis alımı detayları nedir? Kimler Başvuru yapabilecek? TYT Taban Puanı Düşer mi? Başvurular ne zaman yapılacak?

.

2500 Polis Alımı Yapılacak!

Polis Akademisi Başkanlığı 2021 yılı için Kadın Erkek adaylar içerisinden 2500 Polis Alımı Yapacak. Lise Mezunu ve TYT puanı olan adaylar içerisinden 2500 kişilik kontenjan ile 250 si Kadın ve 2250 si Erkek Polis alımı yapılması bekleniyor.

2020 Alımları Ertelendi!

Ülkemizde hala devam etmekte olan Pandemi süreci ile bir çok sınav ve eğitimlere ara verildi. Polis eğitimleri ise uzaktan yapılmamakla birlikte yüz yüze eğitim ile yapılması mümkündür. Bu yüzden temmuz ayında yayımlanması beklenen ilan ertelendi ve 2021 yılında Koronavirüs Vaka sayısının azalması ile birlikte alımlar yapılacak.

Kimler Başvuru Yapabilecek?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak.
 • ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.
 • Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak.
 • 8 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak,
 • Boy ölçüsü, beden kitle indeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.) (Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00-27.00 aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.
 • Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,
 • Eğitim-öğretim yılının başlangıç tarihi itibarıyla bir siyasî partiye veya siyasî parti kollarına üye bulunmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak

TYT Taban Puan Şartı Kaç Olacak? TYT Puanı Düşer mi?

Polis Akademisi başkanlığı tarafından yayımlanacak ilan ile adaylar PMYO başvurusu yapabilecek. Adaylardan yukarıdaki niteliklerle birlikte TYT Puanı şartı da talep edilecek. Bu kapsamda adaylardan ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak gereklidir.

2020 yılında alım yapılmaması ile birlikte adaylar TYT Puanının düşmesini bekliyor.

Başvurular Ne Zaman Başlar?

Ülkemizde hala devam etmekte olan Pandemi süreci ile ilanın ne zaman yayımlanacağı tamamen pandemi sürecine ve yüz yüze eğitimin başlaması ile alakalı olacak. Vaka sayısının düşmesi ile sınavlar yapılacak ve en kısa zamanda ilan yayımlanacak.

Denizli Oto Ekspertiz