2021'e ertelenen değerli konut vergisinde ödeme takvimi belli oldu. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

2021’e ertelenen değerli konut vergisinde ödeme takvimi belli oldu.

ödemeler 2021 yılında başlıyor
ödemeler 2021 yılında başlıyor

2019 yılı sonunda oluşturulan sonrasında 2020 Şubat döneminde 1 yıl ertelenen değerli konut vergisinde ödemeler 2021 yılında başlıyor. Lüks konutlar için oluşturulan bu vergi türünde bazı değişiklikler de yapıldı.

Emlak vergisi değeri 5 milyon TL ve üzeri olan konutlar için oluşturulan değerli konut vergisinde bazı muafiyet şartları da bulunuyor. Vergi türü ilk oluşturulduğunda konut değeri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yapılan değerlemeler kabul ediliyordu. Sonrasında bu değiştirilerek taşınmaz için belediyelerce belirlenen bina vergi değerinin esas alınması kararlaştırıldı.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNİ KİMLER ÖDEYECEK?

Değerli konut vergisine değeri 5 milyon TL ve üzeri olan birden fazla konut sahipleri dahil edildi. Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanlar bu vergiden muaf tutuldu.

Birden fazla 5 milyon TL ve üzeri konutu olanlar için en düşük değerdeki konut istisna kabul edilerek diğerleri beyan edilecek şekilde düzenleme yapıldı.

Vergiye dahil edilen bir konuta hissesi olanlar da değerli konut vergisi ödeyecek. Öte yandan henüz yeni inşa edilen taşınmazlar bu vergi türüne dahil edilmedi.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Değerli konut vergisi, tıpkı emlak vergisi gibi yılda iki eşit taksit halinde ödenecek. İlk taksitler Şubat 2021 döneminde olup ikinci taksit dönemi için Kasım 2021 dönemi belirlendi.

ÖDEMELER NE KADAR?

Değerli konut vergisinde ödeme tutarları da değişti. Buna göre ödeme tutarları şu şekilde belirlendi:

– Emlak vergisi değeri 5 milyon TL ile 7.5 milyon TL arasında olan konutlarda,5 milyon TL’yi aşan kısım için binde 3 oranında,

– Değeri 7.5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan konutlarda, 7.5 milyon lira için 7 bin 500 TL, aşan kısım için binde 6 oranında,

– Değeri 10 milyon TL’den fazla olan konutlarda, 10 milyon TL’si için 22 bin 500 TL, aşan kısım için binde 10 oranında vergilendirme yapılacak.

Denizli Oto Ekspertiz