2030 yılına kadar tüm binalar enerji kimlik belgeli olacak | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

2030 yılına kadar tüm binalar enerji kimlik belgeli olacak

2030 yılına kadar tüm binalar enerji kimlik belgeli olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çin ve Kanada ortaklığında, Çin’in ev sahipliğinde online olarak düzenlenen, ‘5. İklim Eylemi Bakanlar Toplantısı’nda Bakanlığın bu konu hakkındaki çalışmalarından bahsetti.

AA’nın aktardığı habere göre, Bakan Kurum, Türkiye’nin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin hemen her alanda en yoğun şekilde görüldüğü ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirdiğinin altını çizen Bakan Kurum, sera gazı emisyonlarını 2030’da yüzde 21’e kadar artıştan azaltma hedefine kararlılıkla yürüdüklerini dile getirdi.

BİNALARDA ÖNEMLİ DÖNÜŞÜM

Elektrik üretiminin yüzde 52’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını belirten Kurum, “2030 yılına kadar elektrik üretimimizi güneş enerjisinden 10 cigavat, rüzgar enerjisinden 16 cigavat kapasitesine çıkarıyoruz. Temiz üretim için Emisyon Ticaret Sistemi’ni hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bakanlığın, enerji ve sanayi tesislerin iklim ve çevre dostu üretim yapmalarına yönelik teşvikleri artırdığından bahseden Bakan Kurum, “2023 yılına kadar binalarda kullanılan fosil yakıtları yüzde 25 oranında azaltacağız. 2030 yılına kadar tüm binalarımız enerji kimlik belgesine sahip olacak. Ulusal İklim Değişikliği Araştırma Merkezini ve Platformunu kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

SIFIR ATIK PROJESİ ÖDÜL ALDI

Sıfır Atık Projesi ile atıkların geri kazanım oranını 2035 yılında yüzde 60’a kadar çıkardıklarını belirten Bakan Kurum, “2050 yılında evsel atıkların düzenli depolama ile bertarafına son veriyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlayan Sıfır Atık Proje’mizi bugün ülkemizin her noktasına, kamu kurumlarımızın ve belediyelerimizin tamamına yaygınlaştırdık. Sıfır Atık Proje’mizin, uluslararası alanda da takdir toplayarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Eylem Ödülü’ne layık görüldüğünün mutluluğunu da sizlerle paylaşmak istiyorum” diye konuştu.

2030 yılına kadar tüm binalar enerji kimlik belgeli olacak