22 millet bahçesi daha açılışa hazırlanıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Toki

22 millet bahçesi daha açılışa hazırlanıyor

22 millet bahçesi daha açılışa hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında başlatılan millet bahçesi projeleriyle şehirlerin yeşil alan miktarı artırılırken vatandaşlara nitelikli sosyal yaşam alanı sunuluyor.

Millet bahçeleri aynı zamanda bulunduğu bölgenin emlak piyasasına da etkide bulunmasıyla dikkat çekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada millet bahçesi çalışmalarına dair son bilgileri paylaştı.

Şehirlerin millet bahçeleriyle nefes aldığını belirten Bakan Kurum, 57 millet bahçesinin tamamlandığını, 35’inin hizmete sunulduğunu ifade etti.

2023 YILINA 81 MİLYON METREKARE HEDEFİ

Millet bahçesi çalışmalarına dair Bakanlığın hedeflerinden bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2023’e kadar her ilimizde en az bir tane olacak şekilde 81 milyon metrekare hedefimizi gerçekleştireceğiz. 78 ilde 51,6 milyon metrekarelik alanda 291 millet bahçesinde çalışmalarımız devam ediyor. 57 millet bahçesini tamamladık. 35 millet bahçesini hizmete sunduk. 22 millet bahçesi açılışa hazır” ifadelerini kullandı.

SİNOP MİLLET BAHÇESİNİN İHALESİ YAPILDI

Millet bahçesi çalışmaları Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla yürütülüyor. TOKİ tarafından yapılan bilgilendirmede, Sinop Millet Bahçesi Projesi’nin geçtiğimiz günlerde ihale edildiği belirtildi.

50 bin 083 metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek Sinop Kent Meydanı Millet Bahçesi çalışması, Sinoplulara nitelikli bir yaşam alanı kazandıracak. Proje alanında çocuk oyun alanları, gezinti yolları, müze meydanı, kent çarşı meydanı gibi sosyal donatıların yer alacağı belirtildi. Aynı zamanda 99 ağaç, 18 bin çalı ve 9 bin metrekarelik yeşil alan da oluşturulacak.

22 millet bahçesi daha açılışa hazırlanıyor