3 milyon İstanbullu evsiz kalabilir! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

3 milyon İstanbullu evsiz kalabilir!

"3 milyon İstanbullu evsiz kalabilir"
"3 milyon İstanbullu evsiz kalabilir"

30 Ekim günü İzmir’de meydana gelen depremden sonra deprem tehlikesi yaşayan şehirlerde hazırlıklar hızlandı. Bu şehirlerin başında gelen İstanbul’da da dönüşüm bekleyen binlerce yapının olduğu belirtildi.

T24’te yer alan habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı ve Şehir Plancısı Dr. Tayfun Kahraman, olası İstanbul depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNDE 800 BİNA TARANACAK

İBB’nin İstanbul ilçelerinde yürüttüğü deprem çalışmalarından bahseden Tayfun Kahraman, riskli binaları tespit amacıyla günde 800 bina taraması yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Bu tarama çalışmalarını deprem yönetmeliğine göre yaptıklarında sürecin 2064 yılında tamamlanacağını fark ettiklerini belirten Kahraman, “Hızlı tarama yöntemleriyle yapmamızın daha mantıklı olduğunu gördük. Şu anda bir ekibimiz arazide günde 5 bina tarayabiliyor. Amacımız 8’e çıkarmak. Şu anda 100 ekip sahada. Günde 800 binadan, İstanbul’daki bütün binaları 2023 yılında bitirmek gibi bir hedefle yoldayız” diye konuştu.

48 BİN AĞIR HASARLI BİNA ÖNGÖRÜSÜ

2019 yılında yayınladıkları raporda 48 bin binanın ağır hasar alacağını öngördüklerinden bahseden Kahraman, “En büyük sorunumuz 48 bin bina. 39 ilçemizde de bulunuyor. Avcılar ve Silivri en yüksek riskin olduğu bölgeler. İstanbul’daki bu 48 bin binanın nerelerde olduğunu bilmiyoruz, adreslemeye başladık. 146 bin binanın da orta ve üstü hasar alacağı tahminimiz var. Bunları da birleştirdiğimizde İstanbul’da yaklaşık 200 bin binanın yeniden yapılması veya güçlendirilmesi gerekiyor. Tahminimize göre 7,5’lik bir depremde yaklaşık 3 milyon İstanbullu evsiz kalacak” şeklinde konuştu.

“TSUNAMİ İHTİMALİ VAR”

Arkeolojik olarak incelendiğinde Marmara Denizi’nde daha önce tsunami olduğunu gördüklerini dile getiren Tayfun Kahraman, “Ancak çökme fayı olmadığı için, denizde meydana gelecek heyelanlardan oluşabilir bu tsunami. Çalışmalarımıza göre örneğin Bakırköy’de 1200 metreye kadar içeriye girmesini bekliyoruz suyun. Dalgaların yaklaşık 6 metreye yaklaşmasını bekliyoruz. Diz üstüne çıkan her su insanlar için tehdittir. Rekreasyon alanlarımızda yükseltileri artırarak bununla ilgili çalışmamızı yaptık” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz