3D yazıcı teknolojisiyle kurulan evler depreme karşı da güvenli yapı özelliği taşıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

3D yazıcı teknolojisiyle kurulan evler depreme karşı da güvenli yapı özelliği taşıyor

3D yazıcı teknolojisiyle kurulan evler depreme karşı da güvenli yapı özelliği taşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de ilk kez 3 boyutlu yazıcıyla inşa ettiği ev ilgi gördü. Tuzla’da kurulan ve inşaatında yerli üretim olan üç boyutlu yazıcı robot evin inşaat süreci 1 hafta sürdü.

Milliyet’te yer alan habere göre, üç boyutlu evler, daha çevreci olurken duvar örme ve kalıp işçilikleri olmadığı için geleneksel inşaatlara göre süre ve maliyet açısından daha büyük avantaj taşıyor.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan İSTON Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, 3D yazıcı teknolojisiyle örnek uygulama olarak yapılan yapıya çok yoğun bir ilgi gösterildiğini belirterek ilerleyen zamanlarda İstanbul ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen talepleri karşılamak üzere yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade etti.

DEPREME KARŞI DİRENÇLİ YAPILAR

3D yazıcı teknolojisinde en önemli konularından birinin harç olduğuna dikkat çeken İSTON Genel Müdürü Togay, özel yazdırılabilir nitelikte beton harç geliştirdiklerini aktardı. Harcın yüksek dayanıma sahip olduğunu belirten Togay, “Yazdırılan binanın statik hesaplamalarına göre yazdırılacak duvarlar içerisine geleneksel demir donatılı kolonlar dökülerek deprem etkilerine karşı gerekli dayanımı elde edebiliyoruz. Demir donatılı kolon imalatları da 3D beton yazıcı ile kalıp yapılarak tamamlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

FARKLI ŞEHİRLER İÇİN DE ÜRETİLECEK

3D yazıcı ile hayata geçirilen evlerin özelliklerinden bahseden Togay, bu evlerin prefabrik evler gibi taşınabileceğini belirterek, “Üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile ürettiğimiz yapıların kendine has özellikleri bulunmaktadır. 3D ile yapılan binalar yerinde sabit olarak bir temel sistemi üzerine inşa edilen yapılar olması durumunda ilk yapıldığı yerden taşınması mümkün değildir. Fakat daha düşük metrekarelerde farklı platformlar kullanılarak taşınabilir tasarımlar geliştirmemiz de mümkün. Bu üretim teknolojisinin kendine has özelliklerden biri de mobil olma özelliğidir. 3D yazıcı ile üretim sürecinde kullandığımız altı eksenli robotik kolu geliştirdiğimiz paletli yürüyen aksam ile mobil hale getirdik. Bu amaçla yazıcıda kullanılan beton harcın özel olarak üretimine imkan veren bir mobil beton santral elde ettik. Böylelikle Türkiye’nin farklı şehir ve bölgelerinde de bu teknoloji ile yapılar inşa etme imkanımız bulunuyor” şeklinde konuştu.

3D yazıcı teknolojisiyle kurulan evler depreme karşı da güvenli yapı özelliği taşıyor