40'tan fazla bağımsız ölümü olan binaların ortak kullanım alanında kütüphane yapılacak | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaatSektörel

40’tan fazla bağımsız ölümü olan binaların ortak kullanım alanında kütüphane yapılacak

40'tan fazla bağımsız ölümü olan binaların ortak kullanım alanında kütüphane yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yeni bir yönetmelik yayımlandı. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile birtakım yenilikler geldi.

Yönetmelikte yeni yapılacak binalarda ve AVM’lerde 40’tan fazla bağımsız ölümü olan yapılar için ortak alan niteliğinde kütüphane odası yapılması gerektiği belirtildi.

Yönetmeliğin ilgili bölümünde, “Alışveriş merkezlerinde ve 40’tan fazla bağımsız bölümü bulunan binaların normal katlarında, binanın ortak merdiveni ile bağlantılı, dışarıdan erişimi bulunmayan, toplamda 50 metrekareyi geçmeyen, ticari kullanıma konu edilemeyen, ortak alan niteliğinde kütüphane odası yapılacak” ifadeleri yer aldı.

YAĞMUR SUYU TOPLAMA SİSTEMİ ZORUNLULUĞU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan söz konusu yönetmelikte aynı zamanda yeni yapılacak binalarda yağmur suyu toplama sisteminin kurulması da zorunlu hale getirildi.

Son zamanlarda artan kuraklığın da etkisiyle artık 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek tüm binaların çatılarında toplanan yağmur sularının, bahçe sulama veya arıtılarak bina ihtiyacında kullanılmak üzere bahçe zemini altında bir depoda toplaması amacıyla yağmur suyu toplama sistemi kurulacak.

Bu sistemle ilgili ayrıca belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumların daha küçük parseller için de bu konuda zorunluluk getirebilme yetkilerinin olduğu belirtildi.

Yönetmelikte yapı kayıt belgesi alınan binalar için de düzenlemeye yer verildi. Buna göre, iskanlı binanın bir bağımsız bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar nedeniyle yapı kayıt belgesi alınmışsa diğer bölümlerde de tadilat yapılabileceği belirtildi.

40'tan fazla bağımsız ölümü olan binaların ortak kullanım alanında kütüphane yapılacak
Denizli Oto Ekspertiz