45 günde tamamlanan Sahra hastanesi, sağlık turizminde de kullanılacak. | intHaber.com
GüncelSağlık

45 günde tamamlanan Sahra hastanesi, sağlık turizminde de kullanılacak.

İstanbul Anadolu Yakasında Sancaktepe’de yapımına 6 Nisan günü başlanan Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi, yapılan törenle hizmete açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanenin şehre, ülkeye ve millete hayırlı olmasını dilediğini söyleyerek, “Biz kadirşinas bir milletiz. Ülkemize hizmet eden, bu uğurda fedakarlık gösteren hiç kimseyi unutmayız. Bunun için buraya Prof. Dr. Feriha Öz, Yeşilköy’de inşa edilen hastaneye de Prof. Dr. Murat Dilmener’in ismini verdik. Böylece ömürlerini insan sağlığına adayan, salgın döneminde de yine büyük bir gayretle çalışırken son nefeslerini teslim eden hocalarımızın isimlerini ebediyete kazıdık” şeklinde konuştu.

Hastanenin yüklenici firması Rönesans Holding’i ve emeği geçen tüm işçileri tebrik eden Erdoğan, “Gerek Murat Dilmener gerek Feriha Öz her iki hastaneyi de Rönesans yüklendi ve bunlardan bir tanesinin tamamen bedeli kendilerine ait. ‘Bu bedel bize ait olacak.’ dediler ve bir tanesinden bizden herhangi bir bedel istemiyorlar. Biz sadece bir tanesinin bedelini kendilerine ödeyeceğiz. Onun için de kendilerine şahsım, milletim adına ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“TÜM İNŞAAT SEKTÖRÜNE VERİLMİŞ BİR EMANETTİ”

Törende konuşma gerçekleştiren Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Nisan’da verdiği talimattan sonra hastanenin temelinin atıldığını hatırlatarak, “Çok değil sadece 1,5 ay önce ortada nasıl gelişeceğini bilmediğimiz bir salgın hastalığının dünyayı etkisine almaya başladığı günlerde, gözlerimizin önünde İtalya’dan, İspanya’dan gelen spor salonları, sergi alanları içerisinde, hastane koridorlarlarında bir ellerinde serum, bir ellerinde su şişesi ile tedavi olmayı bekleyen hastalar, yeterli yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı olmadığı için kimin yaşayıp, kimin ölmesi gerektiğine karar veren doktorların görüntüleri vardı, bu işlere başladığımızda. Zamanla yarışıyorduk. Bütün inşaat sektörüne verilmiş bir emanetti. Bu projede emeği geçen binlerce arkadaşıma teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.