6′ tılı MASA "Beşli Masaya" doğru mu gidiyor? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

6′ tılı MASA “Beşli Masaya” doğru mu gidiyor?

"Beşli Masaya" doğru mu gidiyor?
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı canlı yayında, “Bırakalım siyaseti bu çok bilmişlere, ‘Şunun oy oranı bu’ desin.

Mesela biz çıkalım masadan madem o zaman. Saadet Partisi’nin de oy oranına bakılsın. Demokrat Parti’nin de bakılsın. Ayrılalım, seçim mi kazanacaksınız? Yüzde 1 buçuk arasında. Yüzde 1 buçukla da seçimi kaybedersin, yüzde 49 buçukla da cumhurbaşkanlığı seçimini.” ifadelerini kullandı.

Daha önceki sözlerinin yanlış anlaşıldığını iddia eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Şunu net olarak ifade edeyim, biz Cumhurbaşkanını yalnız bırakmayacağız. O makamı en iyi şekilde temsil eden adayı hep beraber bulacağız ve arkasında duracağız. İmzadan kastım da Cumhurbaşkanlığı kabinesi aynı Bakanlar Kurulu gibi karar alırken kurumsal aklı harekete geçirecek. Bu, Cumhurbaşkanı üzerinde bir vesayet oluşturulacak anlamına gelmez. Bizim tanımladığımız sistemde asla Cumhurbaşkanına bir vesayet söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız en önde olacak, içerde ve dışarda başı dik olacak. Demokrasi bir denge ve denetleme mekanizması, Cumhurbaşkanını bu mekanizma ile Meclis kontrol eder. Bir kriz çıkacağından değil, çıkmayacak. Bu günkü yönetimin yaşadığı krizleri görmeyenler bizim ileride olabilecek muhayyel bir krizimiz üzerinden iklim oluşturmaya çalışıyorlar, bu psikolojik bir operasyon. Seçtiğimiz 13. Cumhurbaşkanımızın arkasında hem yetki hem sorumluluklarla dimdik duracağız. Asla düşük profilli bir Cumhurbaşkanı olamaz, her şeyden önce biz reddederiz. Cumhurbaşkanının yüksek profilli olması için bütün liderler onun yanında omuz omuza duracağız.

"Beşli Masaya" doğru mu gidiyor?