7 Milyon Öğrenci Okullarına Kavuştu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

7 Milyon Öğrenci Okullarına Kavuştu!

Sınıflara dönen 7 milyon öğrenci
Sınıflara dönen 7 milyon öğrenci

İlkokul 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, köy okulları, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ve özel gereksinimli öğrenciler okullarına kavuştu. Her öğrenci grubu haftanın iki günü okula gidecek, ders süreleri 30, teneffüsler ise 10’ar dakika olacak.

Ana okulu ve birinci sınıfların ardından 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar bugün itibariyle ders başı yaptı.

Sınıflara dönen 7 milyon öğrenci, sınıf mevcutları ikiye bölünüp Pazartesi-Salı ve Perşembe-Cuma olarak iki ayrı günde okula gidecek. Her sıraya yalnızca tek bir öğrenci oturacak.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ DE OKULA BAŞLIYOR

5, 6, 7 ve 8’inci sınıf seviyesindeki özel eğitim öğrencileri eğitim gördüğü bütün özel eğitim; okulları da yüz yüze eğitime başlayacak.

Özel durumlarından dolayı öğrencilerin yanında bulunması gereken veli/refakatçiler için öğrencilerle temas edemeyecekleri bir bölüm meydana getirilecek.

Bu durumda veli/refakatçılara okulda bulundukları süre boyunca maske takmalarının zorunlu olacağı ve hijyen kurallarına uymaları konusunda hassas davranmaları gerektiği açıklanacak.

Özel eğitim ihtiyacı olan kimi öğrencilerde eğer maske ve sosyal mesafe eğitimi tam olarak; oturmamış ise, bunun için ayrıca eğitim verilecek.

OKUL SERVİS ARAÇLARINDA DA HİJYENE DİKKAT EDİLECEK

Okul servis araçlarında da öğrencilerin oturma şekli sosyal mesafeyi koruyacak ve birbirleriyle teması engelleyecek şekilde düzenlenecek.

Özel eğitim ihtiyacı olan; öğrencilerin yanında refakatçi olarak bulunması zorunlu olanlar dışında okul servislerine özel eğitim öğrencisi haricinde kimsenin alınmamasına özen gösterilmiş olacak.

Her öğrenci grubu için haftanın iki günü yüz yüze eğitim yapılacak. Ders süreleri; 30 dakika, günlük 6 ders olacak.

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilen; özel eğitim okulları ders çizelgeleri esas alınarak hazırlanan örnek haftalık ders çizelgelerinden yararlanılacak.

MASKE, HİJYEN VE SOSYAL MESAFE ÇOK ÖNEMLİ

Okulun çeşitli noktalarında hijyen için el dezenfektanları bulunacak. Sadece öğretmen maskesini gerekli gördüğü durumlarda çıkarabilecekken, öğrenciler bütün okul zamanı boyunca maskeli olacak.

DERSLER 30, TENEFFÜSLER 10 DAKİKA

İlkokul ve 8’inci sınıflar haftada 12, imam hatip ortaokulu 14, lise hazırlık ve 12’nci sınıflar ise; 16 ders saati yüz yüze eğitim alacak.

Ders süreleri 30, aralar ise 10’ar dakika olacak.Yeni dönemde ana okullarında eğitim ise 2 günden 5 güne çıkartılacak.

İSTANBUL’DA TOPLU TAŞIMA SAAT 14.00’A KADAR ÜCRETSİZ

Dün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise yüz yüze eğitimin ikinci aşamasının başlayacağı; ilk gün, saat 06 ile 14 saatleri arasında toplu taşımanın ücretsiz olacağını duyurmuştu.

Denizli Oto Ekspertiz