ABD ikinci el konut piyasasında canlılık Temmuz ayında da sürdü | intHaber.com
DünyaEmlak

ABD ikinci el konut piyasasında canlılık Temmuz ayında da sürdü

ABD ikinci el konut piyasasında canlılık Temmuz ayında da sürdü
Tüm dünyayı olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) gayrimenkul piyasasını da etkileyen koronavirüs salgınının dönem dönem konut satışlarında inişli çıkışlı bir seyre yol açtığı görülüyor.

ABD’de ikinci el konut satışları, geçtiğimiz ay yükselişini sürdürdü.

AA’nın aktardığı habere göre, National Association of Realtors (NAR) tarafından Temmuz 2021 döneminde ABD genelindeki ikinci el konut satışlarına dair veriler açıklandı.

Açıklanan rakamlara göre, bu dönemde ABD’deki ikinci el konut satışları, mevsim etkilerinden arındırılmış şekilde aylık bazda yüzde 2 oranında arttı ve 5.99 milyon seviyesinde görüldü.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE ARTIŞ

Temmuz ayında ABD’deki ikinci el konut satışlarının beklentinin üzerinde arttığı görüldü. Bu dönem için beklenti, satışların 5.83 milyon seviyesinde olması yönündeydi. Öte yandan ikinci el konut satışları, Haziran’ın ardından bir kez daha artış gösterdi. İkinci el satışları, Haziran’da aylık bazda yüzde 1.6 artarak 5.87 milyon olarak görülmüştü.

FİYATLARDA ARTIŞ

ABD genelindeki ikinci el konut satışları, geçen yılın Temmuz ayına göre ise yüzde 1.5 oranında artış gösterdi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında koronavirüs salgınının ilk dalgasından sonra ciddi anlamda ilk toparlanma belirtileri görülmüştü.

Öte yandan ikinci el konut fiyatlarının da bu dönemde arttığı görüldü. Fiyatlar yıllık bazda yüzde 17.8 arttı ve 359 bin 900 dolar seviyesinde görüldü.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ BEKLENMİYOR

Açıklanan verileri değerlendiren NAR Başekonomisti Lawrence Yun, gelecek dönemlerde konut fiyatlarının düşmesini beklemediklerini belirterek konut envanterinin kademeli şekilde artmayı sürdürmesiyle fiyatların dengelenme ihtimali olduğunu aktardı.

ABD ikinci el konut piyasasında canlılık Temmuz ayında da sürdü