ABD inşaat sektöründe dalgalanmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

ABD inşaat sektöründe dalgalanmalar sürüyor

ABD inşaat sektöründe dalgalanmalar sürüyor

Koronavirüs salgınından etkilenen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) inşaat sektöründe geçtiğimiz yaz aylarında uygulanan düşük faizli mortgage etkisiyle büyük canlanma görülmüştü. Sonraki aylarda ise satışlarda dalgalanmalar görüldü.

Mart 2021 döneminde ABD genelinde ikinci el konut satışları düşüş gösterdi. National Association of Realtors (NAR) tarafından söz konusu döneme ilişkin açıklanan verilere göre, ikinci el konut satışları bir önceki aya göre yüzde 3.7 düşerek 6.01 milyon seviyesinde görüldü.

AYLAR SONRA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

Mart 2021 döneminde ABD’deki ikinci el konut satışları, Ağustos 2020 döneminden sonra en düşük seviyede görüldü. Ülke genelinde bir önceki ay olan Şubat ayında da satışlar düşüş göstermişti.

Şubat ayında olduğu gibi Mart ayında da beklentinin üzerinde düşüş yaşandı. Mart ayında ikinci el konut satışlarının yüzde 0.9 düşerek 6.19 milyon seviyesine gerilemesi bekleniyordu.

Bir önceki ay olan Şubat 2021’de ABD genelinde ikinci el konut satışları, aylık bazda yüzde 6.3 oranında düşüş göstererek 6.24 milyon seviyesinde görülmüştü.

FAİZ ORANLARINDAKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKİLDİ

Mart 2021 dönemi ikinci el konut satış verilerine dair açıklamalarına yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, ABD’de tüketicilerin yüksek ev fiyatları ve artış gösteren konut kredisi oranlarıyla karşı karşıya olduğunu belirterek bu duruma karşı ev sahibi olmak isteyenlerin hala piyasada aktif olduğunu ifade etti.

ABD inşaat sektöründe dalgalanmalar sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz