ABD konut fiyat endeksinde yıllık bazda büyük artış görüldü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

ABD konut fiyat endeksinde yıllık bazda büyük artış görüldü

ABD konut fiyat endeksinde yıllık bazda büyük artış görüldü
Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ulusal konut fiyat endeksinin Haziran 2021 döneminde yeni rekor kırdığı açıklandı. S&P CoreLogic Case-Shiller tarafından söz konusu döneme ait veriler açıklandı.

AA’nın aktardığı habere göre, ABD’de ulusal konut fiyat endeksi, Haziran 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.6 oranında artış gösterdi.

Endeks, bir önceki ay olan Mayıs ayında yüzde 16.8 oranında yükseliş ile rekor kırmıştı. Böylelikle rekor Haziran ayında yenilenmiş oldu.

BÖLGELERE GÖRE ARTIŞ

ABD’nin 20 kentindeki ev fiyatlarına yönelik endeks ise Haziran’da senelik bazda yüzde 19.1 oranında yükseliş gösterdi. Piyasa beklentilerinin üzerinde yükselen gösteren verinin bu dönemde yüzde 18.5 artması bekleniyordu.

Endeksteki 20 kent arasında ev fiyatlarının en fazla arttığı şehirlere bakıldığında yüzde 29.3 ile Phoenix, yüzde 27.1 ile San Diego ve yüzde 25 ile Seattle öne çıktı. Öte yandan analistler, düşük arz ve yoğun talep sebebiyle konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini ifade etti.

BEKLEYEN KONUT SATIŞLARINDA AZALIŞ

ABD genelinde Temmuz 2021 döneminde bekleyen konut satışları, aylık bazda yüzde 1.8 geriledi ve piyasa beklentilerinin tersine düşüş gösterdi. Endeks, bu dönemde 110.7 değerine geriledi.

Bu dönemde, bekleyen konut satışları yıllık bazda yüzde 8.5 oranında düşüş gösterdi. Verileri değerlendiren NAR Başekonomisti Lawrence Yun, konut piyasasında gelen talebi karşılayacak yeterli arz olmadığına dikkat çekti.

ABD konut fiyat endeksinde yıllık bazda büyük artış görüldü
Denizli Oto Ekspertiz