ABD'de bekleyen konut satışları, üst üste ikinci ayda da düşüş gösterdi | intHaber.com
DünyaEmlak

ABD’de bekleyen konut satışları, üst üste ikinci ayda da düşüş gösterdi

ABD'de bekleyen konut satışları, üst üste ikinci ayda da düşüş gösterdi

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada gayrimenkul sektörünü olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) inşaat sektörü, salgının olumsuzlukları kenara bırakıp yükselişe geçmişti.

Sonrasında ABD’de dalgalı bir seyir görülmüştü. Bu yılın ilk aylarında da ABD inşaat sektöründe dalgalı bir seyir görüldü.

ABD’de Mayıs 2021 dönemine ait bekleyen konut satış verileri açıklandı. Buna göre, bu dönemde ABD genelindeki bekleyen konut satışları, bir önceki aya oranla yüzde 0.9 azaldı ve 5.8 milyon seviyesinde görüldü.

Bloomberg’te yer alan habere göre, bu dönemde ABD’deki bekleyen konut satış verilerine dair ekonomistlerin beklentisi 5.73 milyon seviyesindeydi. Satışların beklentinin üzerinde olduğu görüldü.

KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ

ABD’nin emlakçılar birliği National Association of Realtors (NAR) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs 2021 döneminde ABD genelindeki konut fiyatları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.6 oranında artış gösterdi ve 350 bin 300 dolar ortalamasında görüldü.

Konut fiyatlarında yaşanan artışın düşük borçlanma maliyetlerini dengelemesiyle birlikte konut satışlarını olumsuz etkiledi. Öte yandan konut fiyatlarının bir süre daha yüksek seviyelerde görülebileceği belirtiliyor.

ALIM GÜCÜ GERİLEDİ

ABD’deki Mayıs 2021 dönemi bekleyen konut satış verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan NAR Şef Ekonomisti Lawrence Yun, konut stoklarının azalmasının satışları düşürdüğünü, bunun yanı sıra alım gücünün düşmesinin de konut satışlarında düşüşe yol açtığını ifade etti.

ABD'de bekleyen konut satışları, üst üste ikinci ayda da düşüş gösterdi