ABD'de binlerce yaşlı test yetersizliğinden Hayatlarından Oldu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaGüncelSağlık

ABD’de binlerce yaşlı test yetersizliğinden Hayatlarından Oldu!

Kovid-19 salgınıyla yaklaşık 47 bin kişinin yaşamını yitirdiği ABD’de  bakımevlerinde kalan yaşlıların, ölüm oranlarının beşte birinden fazlasını  oluşturması dikkatlerden kaçmadı.

Associated Press’in (AP) yaptığı araştırmaya göre, virüs salgınında  bakımevlerinde kalan yaklaşık 10 bin 217 yaşlı, yaşamını yitirdi ve bu ölümlerin  üçte biri New York’ta yaşandı.

Ölümlerin nedeni test yetersizliği

Ne federal hükümet ne de yerel yönetimler, yaşlı bakımevlerinde testi  zorunlu hale getirirken birçok uzman, ölüm oranlarının bu kadar fazla olmasını  test yetersizliğine bağlıyor. ABD’deki bakımevleri üzerine çalışan Chris Laxton, “ABD’deki yaşlı  bakımevlerinin üçte birinin hala test kitlerine kolay ulaşımı yok ve bu  kuruluşlar, kaynaklara ulaşmak için uzun süre mücadele etmek zorunda.” dedi. 

“Artık virüsle asıl savaş hastanelerde değil, yaşlı bakımevlerinde  veriliyor”  

ABD’deki uzun süreli bakımevlerini temsil eden Amerikan Sağlık  Hizmetleri Birliği Başkanı Mark Parkinson ise “Yaşlı bakımevlerindeki çalışan ve  yaşlıların çok azı test edildi. Çünkü federal hükümet ve eyalet yönetimleri,  yaşlı bakımevlerini öncelikli olarak görmüyor.” değerlendirmesinde bulundu. Parkinson, ABD’de sanki tek mücadelenin hastanede verildiği gibi bir  algı olduğuna işaret ederek, “İçimizde ihmal edilmiş hissi var. Artık virüsle  asıl savaş hastanelerde değil, yaşlı bakımevlerinde veriliyor.” ifadesini  kullandı. 

En çok ölüm Brooklyn’deki bakımevinde

 ABD’deki yaşlı bakımevlerinde en çok ölüm ise 55 kişiyle New York’un  Brooklyn bölgesindeki bir bakımevinde yaşandı. Burada incelemede bulunan  uzmanlar, çalışan ve yaşlıların düzenli test sürecinden geçmediğini kaydetti.  Virginia eyaletinin Ricmond kentindeki bir yaşlı bakımevinde 49 kişi  virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu bakımevinin direktörü ise yaptığı  açıklamada, test gereçlerinin yetersizliği ve bürokratik engeller nedeniyle  bakımevinde kalanların test sürecinin 2 hafta geciktiğini belirtti. ABD’de ilk Kovid-19 salgını, Washington eyaletindeki bir bakımevinde  ortaya çıkmış ve burada 43 kişi yaşamını kaybetmişti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ülke  genelindeki 15 bin 600 bakımevinde 1,3 milyon kişi kalıyor.