ABD'de konut başlangıçları en yüksek seviyede | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

ABD’de konut başlangıçları en yüksek seviyede

ABD'de konut başlangıçları en yüksek seviyede

Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de (ABD) inşaat sektörü olumsuz etkilendi. ABD’de yaz döneminden itibaren sektörde toparlanma süreci başladı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Aralık 2020 dönemine ait konut başlangıçları ve inşaat izinleri istatistikleri açıklandı. ABD’de yeni konut başlangıçları, bu dönemde son 14 yılın en yüksek seviyesinde görüldü.

AA’nın aktardığı habere göre, Aralık 2020 döneminde ABD genelinde konut başlangıçları, bir önceki aya göre yüzde 5.8 yükselerek 1 milyon 669 bin oldu. Bu dönemde inşaat izinleri ise yüzde 4.5 artışla 1 milyon 709 bin seviyesinde görüldü.

EYLÜL 2006’DAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

ABD genelinde Aralık 2020 döneminde elde edilen yeni konut başlangıçları, Eylül 2006 döneminden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu dönem için piyasa beklentisi 1 milyon 560 bin seviyesindeydi. Konut başlangıçlarında aylık bazda yüzde 5.2’lik artış görüldü.

Bu dönemde inşaat izinleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.5 oranında artarak 1 milyon 709 bin seviyesine çıktı. İnşaat izinlerine dair piyasa beklentisi, 1 milyon 604 bin seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Öte yandan inşaat izinleri aylık bazda yüzde 17.3 oranında arttı.

İNŞAAT ÜRÜNLERİ SATIŞINDA DA ARTIŞ

ABD genelinde Kasım-Aralık döneminde inşaat, bahçe, spor, yiyecek, içecek ve sağlık malzemeleri ile mobilya satan mağazaların satışlarında artış görüldü.

Tatil sezonu olarak bilinen bu dönemde inşaat ve bahçe malzemeleri satan mağazalardaki satışlarda yıllık bazda yüzde 19 oranında artış yakaladı.

ABD'de konut başlangıçları en yüksek seviyede
Denizli Oto Ekspertiz