ABD'deki konut fiyatlarında dikkat çeken artış! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

ABD’deki konut fiyatlarında dikkat çeken artış!

ABD'deki konut fiyatlarında dikkat çeken artış!

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) konut piyasası, koronavirüs pandemesi nedeniyle inişli çıkışlı bir grafik çiziyor. Dönem dönem satışların arttığı ülkede konut fiyatlarında da sert artışlar görülüyor.

ABD’de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi Kasım 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre ABD genelindeki konut fiyatları, Kasım 2020 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 oranında arttı.

Endekste konut fiyatlarında artış ivmesinin devam ettiği görüldü. Bir önceki ay olan Ekim 2020 döneminde yüzde 8.4 oranında artış kaydedilmişti.

2014 YILINDAN BU YANA EN BÜYÜK ARTIŞ

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarıyla ilgili yayınlanan endeks ise Kasım 2020 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.1 oranında arttı. Böylelikle 2014 Mayıs döneminden bu yana en büyük fiyat artışı görülmüş olundu. Bu döneme ait piyasa beklentisi, yüzde 8.6 oranında artışın olması yönündeydi.

Söz konusu 20 kent arasında konut fiyatlarının en çok arttığı bölgeler; yüzde 13.8 ile Phoenix, yüzde 12.7 ile Seattle ve yüzde 12.3 ile San Diego olarak belirtildi. Fiyatların en az arttığı şehirler ise yüzde 6.8 ile Las Vegas, yüzde 7.2 ile Dallas ve yüzde 7.5 ile Chicago olarak belirtildi.

FİYATLAR NEDEN ARTIYOR?

ABD’de rekor düzeyde görülen konut fiyat artışlarının nedenleri olarak düşük seviyelerde görülen konut kredisi faizleri, koronavirüs pandemisi nedeniyle insanların büyük şehirlerden uzaklaşma isteğiyle oluşan talep gösteriliyor.

Denizli Oto Ekspertiz