ABD'den Ürkütücü haberler geliyor! Ülke neredeyse kontrolden çıktı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

ABD’den Ürkütücü haberler geliyor! Ülke neredeyse kontrolden çıktı!

ABD Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan olaylar korkutucu boyutlara ulaştı..

Yüzbinlerce insanın sokaklarda polisle çatıştığı ülkede şehirler yakılıp yıkıldı, polis araçları ateşe verildi, Beyaz Saray’a yürümek isteyenleri gizli servis durdurdu..

Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan anket, ABD’de  Floyd’un ölümü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve 100 binden fazla  kişinin hayatını kaybetmesine dair ulusal krizlerle ilgili çarpıcı sonuçlar  ortaya koydu.

Cumhuriyetçilerin yüzde 48’i protestoların kendilerini Floyd’un  öldürülmesindeki koşullardan daha fazla rahatsız ettiğini belirtirken,  Demokratların yüzde 81’i tam tersini söylüyor.

Halkın yüzde 80’i  Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını  kaybetmesinin ardından ülkenin kontrolden çıktığını düşünüyor.

Demokratların yüzde 75’i Kovid-19 salgınının önüne geçilmesinin ve  normale dönülmesinin bir yıldan uzun süreceğini belirtirken, ABD Başkanı Donald  Trump’a destek veren Cumhuriyetçilerin yüzde 32’si salgının kontrol altına  alındığı görüşünü paylaşıyor.

Anket sonuçlarına göre, Trump’ın icraatlarına destek nisana göre yüzde  1 gerileyerek yüzde 45’e düşse de yaşanan krizler destek oranını çok fazla  değiştirmedi.

Demokrat başkan adayı Joe Biden’a ise halkın yüzde 49’ı destek  veriyor.

Ekonomi ve işsizlik gibi konulara çözüm için Amerikalıların yüzde 48’i  Trump’ı seçerken, yüzde 35’i Biden’a güveniyor.

Rusya soruşturması, azil süreci, salgın ve protestolar döneminde  yapılan 18 anket sonucuna göre ise Trump’a destek yüzde 43 ile 47 arasında  seyrediyor.