Abdullah Gül, HDP'nin kapatılma davasını yanlış buluyorum dedi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Siyaset

Abdullah Gül, HDP’nin kapatılma davasını yanlış buluyorum dedi!

Abdullah Gül yanlış buluyorum dedi!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, T24’ten Murat Sabuncu’ya HDP’nin kapatılma davası ve Ömer Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi hakkında flaş açıklamalarda bulundu.

HDP’nin kapatılma davasını yanlış bulduğunu söyleyen Gül,

“Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum.

Bu hareketlerin hem Türkiye’ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor? Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye’de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır” dedi.

“AYNI HATALARI YAPMANIN ZARAR VERECEĞİ KANAATİNDEYİM”

HDP’nin kapatılmasının yanlış olacağını vurgulayan Gül, “Tüm bunlar 90’lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye’nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir. Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir.

Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül yanlış buluyorum dedi!