Açıklama geldi, Başhekim Dr. Ayşegül Alkan'ın görevine son verilmiştir! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Açıklama geldi, Başhekim Dr. Ayşegül Alkan’ın görevine son verilmiştir!

Başhekimin davranışı kabul edilemez

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama geldi. Açıklamada, ‘Hakkında disiplin soruşturması başlatılan Başhekimin sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan’ın, görev yerlerinde olmadıkları gerekçesiyle iki hemşireye 500’er kez, “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırmasına ilişkin Bakan Koca’dan açıklama geldi; Alkan’ın görevden alındığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

Başhekimin davranışı kabul edilemez. Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir.

Her türlü görev ihmali ve hatalı davranış karşısında ne tür bir işlem yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir işlem yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur.

Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir.

Söz konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hemen ardından Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik görevinden uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan’ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Dr. Fahrettin Koca
T.C. Sağlık Bakanı

Denizli Oto Ekspertiz