Açıklama yapıldı! 2.8 milyon doz BionTech aşısı Bakanlık depolarında! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Açıklama yapıldı! 2.8 milyon doz BionTech aşısı Bakanlık depolarında!

2,8 milyon doz BionTech aşısı Bakanlık depolarında özel odalara yerleştirildi!

Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşı uygulamaları tüm hızıyla devam ederken aşı çalışmalarına dahil edilen BionTech aşılarından 2.8 milyon doz aşı Türkiye’ye gelmesinin hemen ardından bakanlık depolarına alındı ve gerekli koruma ortamlarına yerleştirildi.

Türkiye’ye gelen son sevkiyatlarla birlikte toplam 2,8 milyon dozu bulan BionTech aşıları, özel koşulların sağlandığı Sağlık Bakanlığı’na bağlı halk sağlığı depolarına götürüldü. Burada yapılacak olan analiz çalışmalarında sonra uygulanmasına geçilecek olan aşıların Nisan ayında 4.5 milyon doz olarak yapılacağı belirtildi. Aşı firması ile anlaşma sağlayan Türkiye’nin firmadan 30 milyon doz aşı için opsiyon sağlandığı kaydedilirken firmada gerçekleşecek üretim kapasitesi artışıyla aşının Türkiye’ye getirilme çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

Saklama koşullarının üst seviyelerde hazırlandığı özel odalara alınan aşıların -80 derecede saklandığı ve aşı için uygulamaya alınan ‘Aşı Takip Sistemi’ (ATS) ile gerekli tüm karekodlama işlemleri tamamlandıktan sonra illere sevkiyatının başlayacağı belirtildi. Aşıların sevkiyatları sırasında özel kolilerle birlikte sıcaklık kayıt cihazları kullanılacağı ve bu sayede il depolarına ulaşan aşıların, buralarda kuru buz dolu kolilerde içinde 5 ila 15 gün oda sıcaklığında yada eksi 20 derecelik ortamda 14 gün saklanabileceği ifade edildi. Aşıların uygulandığı merkezlere ise 120 saat içinde yapılacak doz flakonların sevk edileceği öğrenilirken aşı uygulama merkezleri ise teslim aldıkları aşıları 2 ila 8 derece gösteren aşı dolaplarında saklayacağı kaydedildi.

2,8 milyon doz BionTech aşısı Bakanlık depolarında özel odalara yerleştirildi!