Adalar'a giriş ve çıkışlar 31 mayısa kadar kısıtlandı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Adalar’a giriş ve çıkışlar 31 mayısa kadar kısıtlandı!

Adalar’a giriş ve çıkışlar
Adalar’a giriş ve çıkışlar

Adalar Kaymakamlığından yapılan açıklamaya göre, 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 23 nisan ile 26 nisan arasında uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamasının ardından 27 nisanın ilk dakikasından başlayarak 31 mayıs tarihine kadar Adalara dışardan girişler ve adalardan çıkışlar tamamen kontrol altına alınmış olacak.

İstanbul’un Adalar ilçesine koronavirüs tedbirleri  kapsamında  31 mayıs tarihine kadar giriş ve çıkışlar yasaklandı. Alınan karar bir sokağa çıkma yasağı uygulaması olmayıp istisnai durumun haricindeki vatandaşların Adalar’a gelmesi veya gitmesinin önüne geçilmesi ile ilgilidir.

Yapılan açıklamada Adalar’da vaka sayısının az olmasına karşın havaların ısınmasıyla birlikte dışardan Adalar’a gelen günübirlik ziyaretçi sayılarının çok olduğu ve bu nedenle doğabilecek riskleri önlemek amacıyla böyle bir karar alındığı belirtildi.

Adalar’da 31 mayısa kadar devam edecek uygulamadan kimler istisna olacak?

  •  Adalar ilçesinde, 23 Nisan 2020 tarihinden önce yerleşim yeri adresi olarak kayıtlı olanların, e-devlet sisteminden alınmış tarihçeli adres bildirim raporu ile, ilçeye giriş ve çıkış yapacaklardır.
  • Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler baştaolmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Bu şekilde giren kişiler bu faaliyetleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar. Bu şekilde girişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları ilçede konaklama yapamayacaklardır.
  • Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, görev belgesi ile giriş, çıkış yapabileceklerdir.
  • Doğalgaz, elektrik, enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.
  • Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı ilçelerde bulunması durumunda giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.
  • Adalar ilçesinde görev yapan kamu görevlileri, kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.
  • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar
  • Kendisi veya eşinin, vefat eden yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olan, yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar.