Afet bölgelerindeki sigortalıların toplam hasar tutarı belirlendi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelSektörel

Afet bölgelerindeki sigortalıların toplam hasar tutarı belirlendi

Afet bölgelerindeki sigortalıların toplam hasar tutarı belirlendi
Türkiye, yaz döneminde hem sel hem de yangın felaketlerini yaşadı. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından yangın ve sel felaketlerinin yaşandığı Rize, Artvin, Manavgat, Marmaris, Milas, Bodrum, Kastamonu, Sinop ve Bartın bölgelerine ait doğal afetlerin sigortalı varlıklar üzerinde oluşturduğu hasar tutarı hakkında açıklama yapıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Rize ve Artvin’de yaşanan sel ve su baskını hasarlarına ilişkin 2 Eylül itibarıyla şirketlere ulaşan kesin ihbar sayılarının araç hasarlarında 82, konut ve iş yeri hasarlarında 108, mühendislik hasarlarında ise 4 olmak üzere toplam 194’e ulaştığını, şirketlere ulaşan ihbarlara yönelik hasar tutarının ise 35 milyon TL olduğunu ifade etti.

BATI KARADENİZ’DEKİ SEL BÖLGELERİNDEKİ DURUM

Batı Karadeniz’de geçtiğimiz ay yaşanan selden etkilenen Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki hasarlara yönelik bilgiler aktaran Benli, şirketlere iletilen kesin ihbar sayılarının araç hasarlarında 787, konut ve iş yeri hasarlarında 444 olmak üzere toplam 1.231’e, söz konusu ihbarlara yönelik hasar tutarının ise 107 milyon TL’ye ulaştığı bilgisini paylaştı.

Bölgelerde ekspertiz çalışmalarının halen devam ettiğini belirten Benli, henüz bildirilmeyen hasarların da olduğu bilindiğinden gelecek günlerde bu tutarların yükseleceğini dile getirdi.

YANGIN BÖLGELERİNDEKİ SON DURUM

Manavgat, Marmaris, Milas ve Bodrum’da yaşanan yangınlardan etkilenen bölgelerde ise yangın ve kasko poliçelerinde sektörün sigortalılara sağladığı toplam teminat tutarının yaklaşık olarak 101 milyar TL olduğunu belirten TSB Başkanı Atilla Benli, “2 Eylül 2021 itibarıyla yangın ve kasko poliçelerine ilişkin 3 bin 346 hasar ihbarına ilişkin toplamda 71 milyon TL tutarında tazminat dosyası açılmıştır. Yangın dolayısıyla hasar ihbarı yapılan araç sayısı 2 bin 369’a, konut ve iş yeri sayısı ise 977’ye ulaşmıştır” ifadelerini kullandı.

Afet bölgelerindeki sigortalıların toplam hasar tutarı belirlendi

Denizli Oto Ekspertiz