Ağustos ayıyla konut kredisi faizlerinde artışlar başladı. İşte güncel faiz oranları… | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakİnşaat

Ağustos ayıyla konut kredisi faizlerinde artışlar başladı. İşte güncel faiz oranları…

KAMU BANKALARININ YENİ FAİZ ORANLARI
KAMU BANKALARININ YENİ FAİZ ORANLARI

Kamu bankalarının Haziran ayı başında başlattığı tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla iki aylık dönemde konut satışları rekor kırmıştı.

Bu dönemde sıfır konutlar için yüzde 0.64, ikinci el konutlar için yüzde 0.74 faiz oranlı konut kredileri sunulmuştu.

Ağustos ayı başında ise kamu bankalarının başlattığı konut kredisi kampanyası sona erdi. Bu gelişme, inşaat firmaları ve konut yatırımcılarında endişe uyandırdı. Ağustos ayında özel bankaların da faiz artışına gitmesiyle yüzde 1 seviyesinin altında kredi sunan banka sayısı sınırlı kaldı.

KAMU BANKALARININ YENİ FAİZ ORANLARI

Ağustos ayında Ziraat Bankası 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.05 faiz oranı uygulamaya başlattı. Ayrıca Haziran ayında başlatılan kampanyada sunulan 1 yıl ödemeleri erteletme imkanı da kaldırıldı.

Halkbank’ta yeni dönemde 120 ay vadeli konut kredisi için yüzde 0.99 faiz oranı uygulanıyor. VakıfBank’ta ise SarıPanjur Konut Kredisi kampanyası kapsamında sıfır konutlar için yüzde 0.99, ikinci el konutlar için yüzde 1.05 faiz oranından 120 ay vadeli konut kredisi sunuluyor.

ÖZEL BANKALARDA DA ARTIŞ YAŞANDI

Kamu bankalarının başlattığı tarihi konut kredisi kampanyasına katılmayan özel bankalar bu iki aylık dönemde yüzde 1’in altında konut kredisi sunuyordu. Ağustos ayında ise birçok özel bankada konut kredisi faiz artışı yaşandı.

Özel bankalar arasında Türkiye Finans Bankası’nın yüzde 1.13 faiz oranından konut kredisi sunduğu görülüyor. Kuveyt Türk’te yüzde 1.14 faiz oranından, İş Bankası’nda ise yüzde 1.15 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.
Ağustos ayıyla faiz artışına giden TEB’te 120 ay vadeli konut kredilerinde yüzde 1.29, Yapı Kredi Bankası’nda 1.45, QNB Finansbank’ta yüzde 1.49 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.