Akaryakıt satışlarında yeni döneme geçiliyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

Akaryakıt satışlarında yeni döneme geçiliyor!

Akaryakıt satışlarında yeni döneme geçiliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan vergi usullerine ilişkin genel tebliğ üzerine yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hazırlanan tebliğde, akaryakıt satışı yapılan istasyonlarda araçlara yakıt sağlayan pompalara elektronik ortam alanında anlık olarak veri aktarımı yapan, yüksek güvenlik seviyesine sahip ödeme kaydedici cihazlara (EN Pompa ÖKC), bağlama zorunluğu getirildiği belirtildi.

Tebliğde, söz konusu cihazlarla yapılan satışlara ait olan mali kapsam taşıyan tüm bilgiler ise elektronik ortam aracılığı ile bildirme zorunluluğu getirildiği ve bu cihazlardan alınan fiş yada rapor gibi bilgilerin de GİB’in belirlediği teknik standartlar uygun olarak toplanacağı aktarıldı.

Yeni kararla birlikte artık akaryakıt istasyonlarına konulacak olan bayi otomasyon sistemleri ile birlikte sistem içerisindeki tüm veriler GİB’e elektronik olarak iletilecek. Yeni nesil pompa olarak adlandırılan ÖKC’lerde ise akaryakıt satışları için önce taşıtların plaka numaraları girilecek ve akaryakıtın verilmesi sonrasında ise cihazdan alınan fiş bilgide ihtiva edilerek otomatik olarak çıkacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin yürürlüğe girmesi öncesinde Bakanlık tarafından onaydan geçirilen ve şuan kullanılmakta olan akaryakıt pompalarının en geç 30 Haziran tarihine kadar, elektronik kayıt ünitesi olan istasyonların ise en geç 31 Aralık tarihine kadar yeni nesil pompa ödemesi kaydeden cihazlara geçiş yapması zorunlu kılındı.

Söz konusu yasa gereği belirlenen tarihlere kadar yeni nesil pompa cihazlarına geçiş yapılmadığı takdirde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren eski nesil ödeme kaydedici cihazların mühürleneceği ve bunlarla ilgili üretim ve satışı gerçekleşmeyeceği ifade edildi.

Akaryakıt satışlarında yeni döneme geçiliyor!