Alanya'da yerleşik yabancı nüfusu yüzde 20'lere dayandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Alanya’da yerleşik yabancı nüfusu yüzde 20’lere dayandı

Alanya'da yerleşik yabancı nüfusu yüzde 20'lere dayandı.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’nin birçok farklı noktasındaki gayrimenkul yatırımları son yıllarda hız kazandı. Yabancıların geçmiş dönemlerden bu yana Antalya’nın Alanya ilçesine ilgi gösterdiği biliniyor. Antalya şehri ise İstanbul’dan sonra en fazla yabancılara konut satılan şehir konumunda yer alıyor.

Antalya ilçeleri arasında ise Alanya’ya yabancılar tarafından özel ilgi gösteriliyor. İlçede yabancılar tarafından satın alınan konut sayısının 30 bini geçtiği öğrenildi.

Yabancılar Alanya’da yalnızca yaz dönemini geçirmek için konut satın almıyor. Alanya’daki yabancı nüfusu 60 bini bulurken bu sayı, toplam nüfusun yüzde 20’sine karşılık geliyor.

İLK 6 AYDA 4 BİNE YAKIN KONUT SATILDI

Geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle hızı kesilen yabancılara konut satışında, ülkeler arası normalleşme adımları ve aşının yaygınlaşmasıyla bu yıl yeniden hareketlilik yakalandı. Yaz dönemiyle satışların daha da artabileceği, yıl sonuna doğru ise toplam satışlarda rekor kırılabileceği belirtiliyor.

2021 yılının Ocak-Haziran arası döneminde Antalya genelinde yabancı yatırımcılara 3 bin 990 adet konut satıldı. Antalya, bu dönemde yabancılara satışta İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Öte yandan satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 oranında artış gösterdiği görüldü.

Yılın ilk 6 ayında Türkiye genelinde ise toplam 20 bin 488 adet konut satıldı. Bu sonucun yıllık bazda yüzde 43.7 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

Alanya'da yerleşik yabancı nüfusu yüzde 20'lere dayandı.