Almanya Dışişleri Bakanı Maas'dan, Doğu Akdeniz'deki gerilimi düşürecek diyalog çağrısı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Almanya Dışişleri Bakanı Maas’dan, Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürecek diyalog çağrısı!

Almanya Dışişleri Bakanı
Almanya Dışişleri Bakanı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘DOĞU AKDENİZ’DEKİ DURUM NATO MÜTTEFİKLERİNİ ENDİŞELENDİRİYOR’

Atina ve Ankara’da Doğu Akdeniz konusunda görüşmeler yaptıklarını belirten Maas, “Tehlikeli durumu ele aldık. Sadece Avrupa Birliği’nin (AB) içinde değil aynı zamanda NATO müttefiklerini de endişelendiriyor. Durum son derece riskli. Zira, bir uçuruma yaklaştığınız zaman tabii uçurumdan aşağı düşme riskiniz de var. Biz bu nedenle bu gelişmenin önünü kesmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘ALMANYA DİYALOG SÜRECİNİ DESTEKLEMEYE HAZIR’

‘BİR ARAYA GELMEK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR BUNLAR’

Maas, kimsenin bu konuda askeri çözüm beklemediğine ve bunun “akılsızlık” olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bu diplomasiyle çözülecek. Zor olabilir. Ağır ilerleyebilir fakat burada diyalog niyeti var. Bunun koşullarını hazırlamalıyız. AB içinde bunun siyasi koşulları da hazırlanmalı. Ve doğrudan Yunanistan ile Türkiye arasında bunun konuşulması gerekiyor. İki taraf da ön koşulun olmamasını istiyor. Aslında bir araya gelmek için gerekli koşullar bunlar.”

Denizli Oto Ekspertiz