Anadolu şehirlerinde kiralık konut bulmanın zorlaştı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Anadolu şehirlerinde kiralık konut bulmanın zorlaştı!

kiralık konut bulmanın zorlaştı
Koronavirüs salgını nedeniyle 1.5 yıldır online eğitim veren üniversitelerin yeniden yüz yüze eğitime hazırlanması, birçok şehrin emlak piyasasını hareketlendirdi.

Özellikle üniversiteli nüfusunun fazla olduğu Anadolu şehirlerinde kiralık konut bulmanın zorlaştığı dönemlere girildi. Talep fazla olunca kiralarda da fiyat artışları yaşandı.

Takvim’de yer alan habere göre, Konya’da da kiralık konut fiyatları artışa geçti. Özellikle Selçuklu ilçesi Bosna Hersek Mahallesi’nde kiraların artış gösterdiği belirtiliyor. Üniversite öğrencisi nüfusunun fazla olduğu bu bölge, Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.

Bosna Hersek Mahallesi’nde konut kiralarının yüzde 30 oranında artığı belirtiliyor. Aynı zamanda okullara yakın bölgede kiralık konut bulma noktasında sıkıntıların yaşandığı da belirtiliyor.

“FİYATLAR YUKARI TIRMANMIŞ DURUMDA”

Konya emlak piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, üniversite öğrencilerinin salgın zamanında memleketlerine dönmeleri üzerine evleri boşalttıklarını, yüz yüze eğitime karar verilmesiyle yeniden taleplerinin yükseldiğini dile getirdi.

Ev sahiplerinin fiyatları yukarıya çektiğini belirten Altınay, “1.5 yıldır aidat, yakıt gibi şeyleri kendileri ödediklerinden bunun acısını da çıkarabilmek için fiyatların üzerine yüzde 20’lik, 30’luk civarında zam koydular. Ayrıca talep meselesinden dolayı, gayrimenkul az olduğu için fiyatlar yukarı tırmanmış durumda. Kiralık daireler var ama çok az miktarda. Üretim yapılmıyor. Pandemiyle birlikte müteahhitler 2 yılı aşkın süredir inşaat maliyetlerinin artmasından dolayı inşaat yapmaya çok yanaşmıyorlar. Çünkü maliyetler çok yüksek çıkıyor. Özellikle öğrenciler okullarına yakın bir yerde kiralık daire aradıkları için okullara yakın bölgelerde kiralık daire sıkıntısı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

kiralık konut bulmanın zorlaştı
Denizli Oto Ekspertiz