Anadolu yakası emlak piyasasını yakından ilgilendiren metro projesinde açılış için tarih verildi. | intHaber.com
EkonomiGüncel

Anadolu yakası emlak piyasasını yakından ilgilendiren metro projesinde açılış için tarih verildi.

KAYNARCA-PENDİK-TUZLA METROSU AÇILIŞ TARİHİ NE ZAMAN?

İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa yakasında önemli metro projeleri yürütülüyor. Metro projeleri, etkilediği bölgenin gayrimenkul piyasasını da yakından ilgilendiriyor.

Anadolu yakası metro ağına yeni kazandırılacak olan Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattında çalışmalar sürüyor. Son yıllarda büyük gelişim kaydeden bölgeleri etkileyecek hat, şimdiden bölge gayrimenkul piyasasına etkide bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan bilgilendirmeye göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattında geçen yıl başlayan çalışmalar, yüzde 6 oranında ilerleme kaydetti.

KAYNARCA-PENDİK-TUZLA METROSU AÇILIŞ TARİHİ NE ZAMAN?

Yapılan bilgilendirmeye göre, projenin 4 kilometrelik Pendik-Kaynarca arası 2023 yılında hizmete açılacak. 9 kilometrelik Kaynarca-Tuzla hattının ise 2025 yılında hizmete açılması planlanıyor.

2 BAĞIMSIZ HATTAN OLUŞUYOR

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu, toplam 12 kilometrelik 8 istasyondan oluşuyor. Proje ayrıca 2 bağımsız metro hattından oluşuyor.

Projenin birinci bölümü olan Kaynarca-Pendik-Tuzla hattı, Kadıköy-Tavşantepe metrosunun devamı niteliğinde ve 6 istasyondan oluşuyor.

İkinci bölüm ise 4,1 kilometre uzunluğunda ve 2 istasyonlu Pendik Merkez-Kaynarca hattı. Bu hattın Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunun devamı niteliğinde olması planlanıyor.

Kaynarca-Pendik-Tuzla metrosu, diğer projeler ile entegre olacak. Proje; Dudullu-Bostancı Metro Hattı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ve Marmaray ile entegre olacak. Ayrıca proje ile Tuzla-Kadıköy 51 dakikada, Tuzla-Tavşantepe 11 dakikada, Tuzla-Ümraniye 51 dakikada, Pendik Merkez-Kaynarca 3 dakikada, Pendik Merkez-SG Havalimanı 15 dakikada alınacak.

KAYNARCA-PENDİK-TUZLA METROSU AÇILIŞ TARİHİ NE ZAMAN?