Anadolu yakasının önemli metro projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Anadolu yakasının önemli metro projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

Anadolu yakasının önemli metro projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor

İstanbul Anadolu yakasında birçok ilçenin gayrimenkul piyasasını yakından ilgilendiren Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattında çalışmalar devam ediyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, söz konusu proje hakkında son bilgileri aktaran İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, ‘dev köstebek’ şeklinde bilinen Tünel Sondaj Makineleri’nin (TBM), yüzde 70 oranında ilerlediğini ve hattın 2023’te açılmasını planladıklarını ifade etti.

24 SAAT ÇALIŞMA YAPILIYOR

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattında aynı anda 33 farklı noktada çalışmaların devam ettiğini belirten Pelin Alpkökin, toplam bin 800 kişinin 24 saat aralıksız çalıştığı bilgisini paylaştı.

Projenin uzunluğu 13 kilometre olarak belirtilirken seyahat süresi 21 dakika olacak. İstanbul trafiği için de ayrı önem taşıyacak projede saatte tek yönde 44 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

ARAÇ ÜRETİMLERİ DE BAŞLAYACAK

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattının 13 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin, “Anadolu yakasındaki 3 metro hattıyla entegre. 2017’nin Nisan ayında ihalesi yapılmış, yer teslimi yapılmış, aynı yılın sonunda da bir yazıyla durdurulmuş. 10 Ekim 2019’dan itibaren resmi olarak çalışmalara başladık. Bu hattımız için araç üretimine de 2 ay içinde başlayacağız” diye konuştu.

Projenin 2023 yılı sonunda hizmete açılmasının hedeflendiğini belirten Alpkökin, “Bu hattımız, Doğu-Batı hattındaki Marmaray, M4 ve M5 hatlarımızla entegre olduğu için ve yerleşimin yoğun olduğu bölgelerden geçtiği için açıldığında bir süre içerisinde 200 bin ve üzerinde yolcu bekliyoruz. Ve bunun özellikle Ataşehir bölgesindeki yoğun trafiğe çok büyük katkısı olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Anadolu yakasının önemli metro projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor