Ankara, geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Ankara, geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir oldu

Ankara, geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir oldu

Eylül 2021 dönemine ait konut satış verileri açıklandı. Bu dönemde Türkiye genelinde satışlar yıllık bazda yüzde 7.6 oranında artarak 147 bin 143 adet oldu. Şehirler arasında İstanbul’dan sonra en fazla konut Başkent Ankara’da satıldı.

Ankara’da bu dönem toplam 14 bin 218 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.16 oranında artış gösterdi. Geçen yılın Eylül ayında Ankara’da 12 bin 677 adet konut satılmıştı.

Eylül ayında Türkiye genelinde yapılan konut satışlarından Başkent Ankara’nın payı yüzde 9.66 oranında oldu.

İKİNCİ EL KONUTLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİLDİ

Eylül ayında Ankara’da yatırımcıların ikinci el konuta yöneldiği görüldü. Bu dönemde Ankara genelinde satılan konutlardan 11 bin 242’si ikinci el oldu. İkinci el konut satışları, kentteki satışların yüzde 79’unu oluşturdu.

Sıfır konut satışları ise bu dönemde 2 bin 976 adet oldu. Öte yandan Ankara’da gerçekleşen konut satışlarından 3 bin 799’u ipotekli olarak görüldü. İpotekli konut satışları, toplam satıştan yüzde 26 oranında pay sahibi oldu.

YABANCILARA SATIŞTA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Eylül 2021 döneminde Türkiye genelinde yabancı yatırımcılara yapılan konut satışı artış gösterdi. Bu dönemde Ankara’da yabancılara konut satışı, yıllık bazda yüzde 17.58 oranında artış göstererek 408 adet oldu. Bu satış türünde Ankara; İstanbul ve Antalya’dan sonra üçüncü sırada yer aldı.

Ankara, geçtiğimiz ay en fazla konut satılan ikinci şehir oldu