Ankara Saraçoğlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm çalışmasıyla ilgili yeni açıklama geldi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Ankara Saraçoğlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm çalışmasıyla ilgili yeni açıklama geldi.

Ankara Saraçoğlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm
Ankara Saraçoğlu Mahallesi Kentsel Dönüşüm

Son günlerde yeniden tartışma konusu olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki dönüşüm çalışmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan açıklama geldi. Bakan Kurum, projenin yenileme ve koruma projesi olduğunun altını çizdi.

Saraçoğlu Mahallesi’nin 1940’lı yıllarda planlanıp Emlak Bank tarafından hayata geçirilmiş, Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olduğunu anımsatan Bakan Kurum, “1940’lı yılların mimari ve mühendislik imkanlarıyla yapılmış, genç Cumhuriyetimizin bu özel şehircilik örneğini Emlak Konut tarafından sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek, 2020 yılının teknolojik imkanlarını kullanıp tarihi kimliğini koruyarak aslına uygun şekilde yeniliyoruz” diye konuştu.

AA’nın aktardığı habere göre, bölgenin depremsellik durumunu analiz eden statik raporlar hazırladıklarını aktaran Bakan Kurum, projenin her aşamasında Kültür Varlıkları Kurulunun onayı doğrultusunda hareket ettiklerini ifade etti.

429 YAPI OLUŞTURULUYOR

Saraçoğlu Mahallesi’nde sürdürülen çalışmanın detaylarından bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, mahallenin 80 bin 594 metrekare alan üzerinde bitişik nizamda farklı tiplerde 44 blok ve 437 bağımsız bölümden oluştuğunu belirterek, “Saraçoğlu Yenileme Projesi kapsamında tescilli yapıların tamamını koruyoruz. Yıpranan cepheleri de aslına uygun şekilde restore ediyoruz. Yeni projede 120 konut, 304 ofis-iş yeri (ticari ünite) olmak üzere toplamda 429 bağımsız bölüm bulunuyor” şeklinde konuştu.

Çalışmada Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün mimari yapısının ve tarihi kimliğinin korunarak gelecek nesillere aktarılacağını belirten Bakan Kurum, “Güçlü başkentimizin şanına yakışan, vizyoner bir şehircilik örneği olacak Yeni Saraçoğlu’nu, Cumhuriyetimizin 100. yılında milletimize armağan edeceğiz. Ankara’mız için ülkemiz için şimdiden hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.