Ankara'da hayata geçirilen AKM Millet Bahçesi'nde çalışmalar sürüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Ankara’da hayata geçirilen AKM Millet Bahçesi’nde çalışmalar sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, inşaat çalışmalarının sürdüğü Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi proje alanında incelemelerde bulundu ve projedeki son çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.
AA’nın aktardığı habere göre, çalışmaların geçen yıl başladığı AKM Millet Bahçesi projesinin yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Bakan Kurum, dünyada eşi benzeri olmayan bir projenin Türkiye’ye kazandırılacağını aktardı.

Projenin 637 bin metrekarelik alanda hayata geçirileceğini ifade eden Bakan Kurum, projede kır lokantalarının, millet kütüphanesinin, millet kıraathanesinin yanı sıra fuarların düzenleneceği alanlar ile 1100 araçlık kapalı otoparkın da millet bahçesi içinde yer alacağı bilgisini paylaştı.

KEYİFLİ YAŞAM ALANI OLACAK

AKM Millet Bahçesi’nde 6 bin metrekarelik biyolojik gölet yapılacağını, burada ışık ve ses gösterilerinin olacağını belirten Bakan Kurum, her yaş grubundan vatandaşın vakit geçirebileceği bölümlerin oluşturulacağını macera parklarında, oyun alanlarında da çocukların keyifli anlar yaşayacağını ifade etti. Bu alanda ayrıca 1,5 kilometre uzunluğunda teleferik, yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunacak.

204 PROJE YÜRÜTÜLÜYOR

AKM Millet Bahçesi projesinin yanı sıra Başkent Ankara’da 12 millet bahçesi çalışmasının daha olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, “81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle tüm Türkiye’de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu ana kadar 70 ilde 45 milyon metrekarelik alanda çalışmalarımızı başlattık, bunlar içinde 204 millet bahçesi projesi yürütülmektedir. Bu 204 millet bahçesinin 22’sinin yapımı tamamlandı” şeklinde konuştu.