Ankara'da konut satışları geçtiğimiz ay geriledi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Ankara’da konut satışları geçtiğimiz ay geriledi

Ankara'da konut satışları geçtiğimiz ay geriledi
Ağustos 2021 dönemine ait açıklanan konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye genelinde 141 bin 400 adet konut satıldı.

Konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 oranında azalış gösterirken bir önceki aya göre yüzde 36 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde şehirler arasında İstanbul’dan sonra en fazla konut Ankara’da satıldı. Başkent Ankara‘da Ağustos 2021 döneminde 13 bin 642 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında geriledi. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Ankara’da 17 bin 131 adet konut satılmıştı.

Ankara’daki konut satışları, Türkiye genelindeki payın yüzde 9.6’sına sahip oldu.

İKİNCİ EL KONUTLAR DAHA ÇOK TERCİH EDİLDİ

Ankara’da bu dönemde satışı gerçekleşen konutlardan 3 bin 464’ü ipotekli olarak satıldı. İpotekli konut satışları, yüksek konut kredisi faizlerinin etkisiyle geriledi. Bu dönemde 10 bin 178 adet konut ise diğer satış türleri ile satıldı.

Ağustos 2021 döneminde Ankara’da 10 bin 710 adet ikinci el konut satıldı. İkinci el konut satışları, yıllık bazda yüzde 23 oranında düşüş gösterdi.

Ankara’daki sıfır konur satışlarının ise bu dönemde yüzde 24 oranında düşüşle 2 bin 932 adet olduğu görüldü. Yatırımcıların daha çok ikinci el konutu tercih ettiği görüldü.

Yabancılara konut satışında ise Ankara, şehirler arasında 3’üncü sırada yer aldı. Bu dönemde Ankara’da 400 adet konut yabancı yatırımcılara satıldı.

Ankara'da konut satışları geçtiğimiz ay geriledi