Ankara'nın Saraçoğlu Mahallesi'nde Bakanlık tarafından çalışmalar yürütülüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Ankara’nın Saraçoğlu Mahallesi’nde Bakanlık tarafından çalışmalar yürütülüyor.

Ankara'nın Saraçoğlu Mahallesi
Ankara'nın Saraçoğlu Mahallesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi Tanıtım Toplantısı’nda yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

AA’nın aktardığı habere göre, Ankara’nın ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nin ihya sürecini başlattıklarını ifade eden Bakan Kurum, “Ankara’nın merkezini daha da canlı kılacak, milli mimarimizi, doğal varlıklarımızı koruyarak yaşatacak bu örnek çevre ve şehircilik projemizi, milletimize armağan ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında Saraçoğlu Mahallesi Koruma, Yenileme ve Yaşatma Projesi’ne katkıda bulunanlara teşekkürlerini sunan Bakan Kurum, projenin hayırlı uğurlu olması dileklerini iletti.

ANKARA’DA YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Ankara’yı, “Güçlü Türkiye’nin Güçlü Başkenti” yapma adına çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Bakan Kurum, “Başkentimizi doğal güzelliklerini, göllerini, akarsularını, yeşil alanlarını koruyan bir çevre ve şehircilik hamlesiyle, 2023’e, 2053’e, 2071’e hazırlıyoruz. Bir taraftan ‘Ankara’nın her yerinde kentsel dönüşüm’ diyor, 21 riskli ve 33 rezerv yapı alanımızda deprem dönüşüm projelerimizi sürdürüyoruz, diğer taraftan birbirinden güzel ve sağlam kamu binalarıyla, sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme çalışmalarımızla Ankara’nın çehresini baştan başa yeniliyoruz. Özellikle Eski Ankara adıyla andığımız Altındağ’ımızda Hamam arkası mevkiindeki konakların restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’da tarihi ve kültürü öne çıkaran çok sayıda yenileme projesine başladıklarını belirten Bakan Kurum, “Ankaralıları tarihle buluşturacak bu projemizi Ankara Kalesi çevresinden başlayarak, Hergelen Meydanı’nın, Ulus’taki Yahudi Mahallesi’nin ve belediye binasının bulunduğu bölgeleri kapsayacak şekilde planladık. Bu tarihimizi yeniden gün yüzüne çıkarma projesi Hergelen Meydanı’ndan başlayıp, Atatürk Orman Çiftliği, AKM Millet Bahçesi, Gençlik Parkı ve eski 19 Mayıs Stadı’nın olduğu alanı içine alan son derece geniş bir yeşil koridorla birleşiyor. Projemiz tamamlandığında Ankara’nın göbeğinde kilometrelerce uzunluktaki bir kültür ve tarih aksını, yeşil koridoru Ankaralılarla buluşturmuş olacağız” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz