Antalya, bu yıl yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir konumunda yer alıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Antalya, bu yıl yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir konumunda yer alıyor.

Türkiye genelinde 1 milyon 161 bin 278 adet konut satıldı.
Türkiye genelinde 1 milyon 161 bin 278 adet konut satıldı.

Eylül ayına ait konut satış rakamlarının açıklanmasıyla 2020 yılının 9 aylık dönemindeki tablo da belli oldu. Yılın Ocak-Eylül arası döneminde Türkiye genelinde 1 milyon 161 bin 278 adet konut satıldı.

Bu dönemde yabancılara konut satış sayısı ise 26 bin 165 olarak görüldü.

Yılın 9 aylık döneminde yabancı yatırımcılara en fazla konut İstanbul’da satıldı. İstanbul’dan sonra ikinci sırada gelen şehir ise Antalya oldu. Antalya’da 9 aylık dönemde toplam 5 bin 125 adet konut yabancılara satıldı. Pandeminin etkisiyle özellikle uluslararası uçuşların kapalı olduğu Nisan ve Mayıs aylarında yabancılara konut satışı gerilemişti. Yaz döneminde ise yeniden hareketlilik başlamıştı.

Eylül ayında yabancılara konut satışı, Türkiye genelinde 5 aydan sonra artış yakalayarak 5 bin 269 adet oldu. Bu dönemde Antalya’da ise bin 018 adet konut yabancılara satıldı. Önümüzdeki aylarda yabancılara konut satışının artış ivmesini sürdürmesi bekleniyor.

4 BİN KONUT İKİNCİ EL OLARAK SATILDI

Antalya’da Eylül 2020 döneminde toplam 5 bin 818 adet konut satıldı. Şehirler arasında Antalya; İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en fazla konut satışı yapılan dördüncü şehir oldu.

Antalya’da bu dönem 4 bin 358 adet konut ikinci el olarak satıldı. Türkiye genelinde ikinci konut fiyatlarında artışlar yaz döneminden bu yana sürerken Antalya, en çok artışın yaşandığı şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor.
Eylül ayında Antalya’da bin 460 adet konut ise sıfır olarak satıldı. Antalya’da bu dönem satışı gerçekleşen konutlardan bin 087’si ipotekli olarak satıldı.

Denizli Oto Ekspertiz