Antalya, Eylül ayında yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Antalya, Eylül ayında yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir oldu

Antalya, Eylül ayında yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Eylül 2021 dönemine ait konut satış istatistikleri açıklandı. Buna göre, bu dönemde Türkiye genelinde 147 bin 143 adet konut satıldı. Şehirler arasında en fazla konut satılan dördüncü şehir Antalya oldu.

Eylül 2021 döneminde Antalya genelinde toplam 6 bin 528 adet konut satıldı. Bu satışlar içerisinde bin 039 adet konutun ipotekli olarak satıldığı görüldü.

Eylül ayında Antalya’da satışı gerçekleşen konutlardan 4 bin 688’i ikinci el olarak, bin 840’ı ise sıfır konut olarak görüldü.

YABANCILARA SATIŞTA ARTIŞ

Eylül 2021 döneminde Türkiye genelinde yabancılara konut satışında aylık bazda en yüksek satış rakamına ulaşıldı. Bu dönemde toplam 6 bin 630 adet konut satılırken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.8 oranında artış elde edildi.

2021 yılının Ocak-Eylül arası döneminde ise Türkiye genelinde yabancı yatırımcılara 37 bin 479 adet konut satışı yapıldı.

Eylül 2021 döneminde İstanbul’dan sonra en fazla yabancılara konut satışının Antalya’da gerçekleştiği görüldü. Bu dönemde Antalya’da bin 358 adet konut satıldı. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.39 oranında artış gösterdi. Antalya’da bu dönem Türkiye geneli ortalamasının üzerinde artış elde edildi. Öte yanan geçen yılın Eylül ayında Antalya’da bin 018 adet konut yabancılara satılmıştı.

Antalya, Eylül ayında yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir oldu