Antalya'da imar planları için yeni uygulama başladı | intHaber.com
Emlak

Antalya’da imar planları için yeni uygulama başladı

Antalya'da imar planları için yeni uygulama başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planlarında şeffaflığın ön planda olması için yeni bir dönem başlatıldı.

Hayata geçirilen İmar Otomasyon Sistemi (İMOS) ile şehirde imar şeffaflığını sağlamak ve vatandaşların doğrudan, en hızlı şekilde imar planlarına erişebilmesi sağlanacak.

Aktarılan bilgiye göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek’in planlı, kurallı, kimlikli bir kent vizyonu çerçevesinde önemli bir proje hayata geçirildi.

TÜM BİLGİLER TEK PLATFORMDA

Hayata geçirilen İMOS ile Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda, Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki imar planları (1/100.000 ÇDP,1/25.000 NİP ve 1/5000 NİP) ve ilgili planlara altlık oluşturacak diğer veriler tek platformda toplandı.

TÜM İLÇELERİN İMAR PLANLARI HALKA AÇILACAK

Söz konusu uygulama ile vatandaşlar plan ve değişikliklerinin hangi parselleri kapsadığını görebilecek. Yapılan plan ve değişikliklere ilişkin belgelere şeffaf belediyecilik anlayışı ile doğrudan erişebilirken kendi parselinin plan veya değişiklik içinde kalıp kalmadığını öğrenebilecek.

İkinci etapta ise Antalya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 19 ilçenin imar planları şeffaf olarak vatandaşın hizmetine açılacak. Vatandaşlar elektronik ortamda kolay bir şekilde imar planlarını görüntüleyebilecek.

İMOS’ta birinci etapta belediye birimlerinin daha hızlı bilgiye erişebilmesini ve koordinasyonu sağlamak amacı ile parsel bilgisi sorgulanabilir olarak hizmete sunuldu. Bunun yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylanan, Antalya Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğundaki imar planları coğrafi bilgi sistemi altyapısı ile parsel bilgisi sorgulanabilir şekilde belediyenin internet sitesinde yayınlanmaya başlandı.

Antalya'da imar planları için yeni uygulama başladı