Antalya'da yılın ilk 7 ayında 5 bine yakın konut yabancılara satıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Antalya’da yılın ilk 7 ayında 5 bine yakın konut yabancılara satıldı

Antalya'da yılın ilk 7 ayında 5 bine yakın konut yabancılara satıldı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Temmuz 2021 dönemi konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye’de 107 bin 785 konut satıldı. Yabancı yatırımcılara ise toplam 24 bin 983 adet konut satıldı.

Bu dönemde şehirler arasında en fazla konut satılan dördüncü şehir Antalya oldu. Antalya genelinde Temmuz 2021 döneminde 4 bin 894 adet konut satıldı.

Antalya’daki Temmuz ayı satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.37 oranında düşüş gösterdi. Geçen yılın Temmuz ayında düşük faizli konut kredisi kampanyası etkisiyle satışlarda rekor kırılmıştı.

YÜZDE 71’İ İKİNCİ EL KONUTLAR OLDU

Temmuz 2021 döneminde Antalya’da satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 4.54 olarak görüldü. Bu dönemdeki satılan konutlar arasında 809 konutun ipotekli olarak satıldığı görüldü.

Antalya’da Temmuz ayında bin 392 adet sıfır konut satılırken 3 bin 502 adet ikinci el konut satıldı. İkinci el konut satışları, toplam satışın yüzde 71’ini oluşturdu.

YABANCILARA SATIŞ MEMNUN EDİYOR

Yabancılara konut satışı, yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye genelinde yeniden artış ivmesine girdi. Yılın ilk 7 ayında Türkiye’de yabancılara 24 bin 983 adet konut satıldı.

Bu dönemde yabancı yatırımcılara İstanbul’dan sonra en fazla konutun Antalya’da satıldığı görüldü. 2021 Ocak-Temmuz arası döneminde Antalya’da toplam 4 bin 921 adet konut satıldı.

Antalya’da yabancılara yapılan konut satış sonucu, tüm zamanların en iyi 7 aylık satış rakamı olarak görüldü. Satışların yıl sonunda rekora ulaşması bekleniyor. Öte yandan Antalya’da Temmuz ayında 931 adet konut yabancılara satıldı.

Antalya'da yılın ilk 7 ayında 5 bine yakın konut yabancılara satıldı.
Denizli Oto Ekspertiz