Arsa fiyatları en çok Antalya ve Aydın'da arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Arsa fiyatları en çok Antalya ve Aydın’da arttı

Arsa fiyatları en çok Antalya ve Aydın'da arttı
Son bir yıl içerisinde Türkiye genelinde konut fiyatlarının yanı sıra arsa ve arazi fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye’de konut imarlı arsa fiyatları son bir yılda ortalama yüzde 60, arazi fiyatları ise yüzde 120 oranında artış gösterdi.

Arsa fiyatlarında en yüksek artış Antalya ve Aydın şehirlerinde görüldü. Bu iki şehirde yıllık bazda yüzde 120 oranında değer artışı kaydedildi. Antalya’da ortalama arsa metrekare fiyatı bin 034 TL, Aydın’da 963 TL olarak görüldü.

Malatya’daki arsa değerleri yıllık bazda yüzde 112 oranında artış gösterdi. Kentteki ortalama arsa metrekare fiyatı 662 TL olarak belirlendi. Muğla’da ise yüzde 102 oranında değer artışı saptandı. Muğla’da ortalama arsa metrekare fiyatları bin 119 TL olarak görüldü.

İstanbul’daki arsa değerleri ise yıllık bazda yüzde 85 oranında arttı. İstanbul’da ortalama arsa metrekare fiyatı bin 546 TL olarak belirlendi. İzmir’de arsalar yıllık bazda yüzde 74 oranında değer kazanırken ortalama arsa metrekare fiyatı bin 351 TL olarak görüldü.

Çanakkale’de arsaların yıllık bazda değer artışı yüzde 88 oranında görüldü. Bu şehirde ortalama arsa metrekare fiyatı ise 606 TL olarak belirlendi.

ARAZİ FİYATLARINDA İSTANBUL İLK SIRADA

Endeksa raporunda arazi fiyatlarında son bir yıl içerisinde yaşanan değişimlere de yer verildi. Buna göre, arazi fiyatlarında en yüksek artış yüzde 178 ile İstanbul’da görüldü. İstanbul’da ortalama arazi metrekare fiyatı 262 TL oldu.

Arazi fiyatlarında İstanbul’u, Muğla şehri takip etti. Muğla’da ortalama arazi metrekare fiyatı 180 lira olarak görülürken İzmir’de 175 TL, Antalya’da 126 TL olarak belirlendi.

Arsa fiyatları en çok Antalya ve Aydın'da arttı
Denizli Oto Ekspertiz